Máme tu zas, ten letní čas. Zas potmě do roboty! Je to už řada let co v Chotěboři na Havlíčkobrodsku obyvatelé podepsali petici proti střídání zimního a letního času. Přidali se k aktivitám Stanislava Pecky ze Sobětuch, který proti časovému nesmyslu protestoval celý život. Tvrdil, že střídání letního a zimního času škodí. Má vliv na zdraví člověka a mate hospodářská zvířata. Střídání letního a zimního času mělo zelenou už před rokem 1989, kdy vše patřilo státu. Tehdy pracovní doba začínala a končila ve stejnou dobu, takže změny času přišly údajně z důvodu úspor energií. Jenže ty údajné úspory tehdy nikdo věrohodně nedoložil. A nedokáže to ani dneska.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Na zámky Vysočiny už na Zelený čtvrtek. Památky budou otevřené celé svátky

Doba se změnila. Státní podniky zanikly. O to víc je zvláštní že letní a zimní čas střídáme umanutě pořád. Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času. Členské státy se ale nedohodly, který čas bude platit trvale. Česká vláda tak v září 2021 schválila nařízení, podle kterého se bude čas měnit i v dalších pěti letech. Pěkně děkujeme.

Jestli se členské státy EU nedokážou shodnout na takové „prkotině“ jako ručičky na ciferníku, jak chtějí řešit mnohem složitější otázky. Bezpečnost, migraci, inflaci, ekonomickou krizi, válku a mír. Přitom řešení je vcelku prosté. Nechme čas na pokoji. Našim prapředkům stačil. Neměli potřebu s ním hýbat. A vůbec nechce raději na pokoji celou přírodu a přestaňme jí „pomáhat a zachraňovat.“ Ona si poradí nejlíp sama a hlavně bez nás.

Změna času ze zimního na letní lidi v daný den obere o hodinu spánku. Podle vědců je to ten nejmenší problém, posun totiž může zvýšit riziko vážných onemocnění.
Přechod na letní čas je nezdravý, upozorňují někteří vědci. Může i krátit život