Velký ohlas na webu Deníku zaznamenala anketa o třebíčské vánoční výzdobě. Ač zhasla už téměř před měsícem, v Třebíči toto téma stále rezonuje. Dohadují se o něm nejen obyvatelé, ale i politici. Jedni ji chválí, druzí říkají, že byla nabubřelá a drahá. Podobně se nedávno střetli v Jihlavě odpůrci a příznivci ohňostrojů. Tam byla situace ještě o to pikantnější, že radnice se nejprve rozhodla ohňostroj zrušit, pak ale primátor vyslyšel prosby těch, jimž ohňová show chyběla, a tak ji zaplatil ze svého, aby to nakonec schytal z druhého tábora, že se nechal takto zlomit.

Podobných případů by se po republice dalo najít více. Všechny mají jedno společné. Prostě neexistuje jednolitý názor. Nic se tedy nemá přehánět a ideální je najít kompromis. I v třebíčské anketě se lidé nejvíc klonili k variantě, že výzdobu sice chtějí, ale ve stejném rozsahu jako letos. Dost hlasů se však objevilo i u možnosti udělat výzdobu v menším rozsahu. Naopak pro ještě více světelných prvků hlasovalo jen minimum lidí.

Z toho lze usuzovat, že současný stav už je na hranici snesitelnosti. Lidé výzdobu vítají, mnozí ji vnímají i jako velmi dobrou reklamu pro město, ale nevidí důvod, proč za ni utrácet ještě více. Podobně asi uvažují i v Jihlavě nad ohňostroji – ano, ale s mírou, a pokud možno ne moc hlučně. Nechť to tedy politici chápou jako vodítko při hledání zlaté střední cesty mezi službou lidu a populismem.