Česká pošta ruší ve velkém své pobočky a o dvě přijdou i lidé v Jihlavě. Argumenty obhajující tento krok jsou celkem neprůstřelné – je potřeba šetřit, konkurence jiných balíkářů je velká a lidí na poštu chodí čím dál méně.

Bylo potřeba rozhodnout, jaké z půltuctu jihlavských poboček uzavřít. Obecně se předpokládalo, že to určitě bude Erbenova, ta ale přežila. Skončí S. K. Neumanna, tedy ta v oblasti, kde se aktuálně staví a počet obyvatel se bude zvyšovat. Dejme tomu, že noví obyvatelé budou vesměs mladé rodiny, které poštu až tak nutně nepotřebují. Druhou pobočkou ale je Havlíčkova, o které se ještě předloni říkalo, že bude pro celý sever města a příměstské části.

V Jihlavě se rušení pošt řešilo už v roce 2021, tehdy se ještě radnici podařilo počet zachovat. U té příležitosti se mohla veřejnost dozvědět, že každá z pěti pošt slouží několika tisícům lidí, jen ta v Heleníně má desetkrát méně „zákazníků“. Ta ale zůstává. Přestože má čtyřikrát v týdnu otevřeno jen hodinu dopoledne a dvě odpoledne plus ve středu ještě hodinu odpoledne navíc.

Magistrát chce s Českou poštou o rušení poboček ještě jednat, se snižováním počtu poboček totiž souvisí jedna změna – docházková vzdálenost lidí v městech na poštu byla dva kilometry, nově jsou to tři. Nedovedu si představit seniora, a ostatně ani nikoho jiného, kdo jde tři kilometry na poštu a pak tři kilometry zpátky. Do toho auta prostě sedne tak jako tak. Jako smysluplné bych tedy viděl zrušit hlavně docházkovou vzdálenost, která stejně s chůzí už nemá moc společného a při rušení poboček pak brát jako klíč počet lidí, kterým bude ta která pobočka reálně chybět.