Dlouho očekávané značky zakazující předjíždění kamionů už jsou i na vysočinské části dálnice D1, zejména na kritickém úseku od Humpolce kolem Větrného Jeníkova až po Jihlavu má takové opatření před blížící se zimou určitě opodstatnění.

Vlastně nejde o nic nového, jen připomenutí zákona. Podle něj nemůže řidič kamionu předjíždět, když tímto manévrem ohrozí či omezí auta za sebou. A to je na dálnici vždy. Přesto se na sociálních sítích zvedla silná vlna nevole proti zákazu předjíždění. Sami kamioňáci se zlobí. Prý kdo bude vozit jídlo, ať si to lidi zkusí sami a podobně.

Přitom aby kamiony přestaly jezdit úplně nikdo nechce. Jde jen o to, aby jezdily tak trochu ohleduplněji. Vždyť kdo nikdy nezažil situaci, kdy se na dálnice vytvoří dlouhá kolona jen proto, že jeden kamioňák jede o půl kilometru za hodinu rychleji než jeho kolega, a tak ho musí předjet. A ten pomalejší prostě nemůže na chvíli zpomalit, aby to všechno urychlil.

S nadcházející zimou pak začnou do hry vstupovat ještě povětrnostní podmínky, tedy mráz a sníh. To pak dokáže pár předjíždějících se kamionů klidně zablokovat celou dálnici na několik hodin. Nezbývá než doufat, že řidiči kamionů budou i díky novým značkám ohleduplnější. A stejně tak i všichni ostatní a nejen na dálnici. Bezohlednost za volant totiž nepatří.