Od půlky prázdnin však ceny letí nahoru, na ceně nafty se projevila změna v legislativě, hlavně ale jde o reakci na rostoucí ceny za ropu. Řidiči si nyní jen rvou vlasy, že tehdy na konci července nenaplnili všechny kanystry a další nádoby, co mají v garáži.

Na Vysočině se pořád dá koupit benzin i nafta pod čtyřicet korun. Zdražování však nekončí.
Nafta i benzin zdražují. Víme, kde na Vysočině zaplatíte méně než čtyřicet korun

Často přitom zapomínají, že podobné ceny tu už byly a není to tak dávno - loni na podzim byl litr nafty bezmála za padesát korun, u dálnice i za více. A pak začala cena klesat, v červnu se už blížila třiceti korunám, někde šla i pod ně. A to byl zase opačný extrém. Co se týká benzinu, tam situace byla a je obdobná.

Aktuálně ekonomové predikují další růst cen ropy, tedy i pohonných hmot, a tak se už příští týden může stát, že se na Vysočině prostě litr pod čtyřicet korun nesežene. Pohled na dlouhodobý vývoj cen ale napovídá, že ani tento růst nebude trvat do nekonečna a tak bych očekával, že za čas začne zase cena pomalu klesat.

Vrátí se loterie, jestli tankovat hned, nebo počkat, ptotože to za týden třeba bude o něco méně. A když někdo v rámci protestu proti vysokým cenám začne jezdit MHD nebo na kole, případně sdílet auto a zjistí, že je to celkem fajn, tak jedině dobře.