Přesto by vzkaz mladých lidí ze školních volebních místností nemusel vyšumět úplně.

U středoškoláků propadla většina zavedených tuzemských politických stran, což by nemělo nikoho překvapit. Opatrná spokojenost na straně seskupení TOP 09 a Starostové pro Vysočinu poměrně rychle vyprchala. Oblibu topky mezi náctiletými totiž spíš než politicky výrazný Miroslav Kalousek zajišťuje charismatický Karel Schwarzenberg, který právě u mladých boduje tím, že na ně působí jinak než šediví papaláši v politických stranách napříč celým jejich spektrem. V topce si taky možná rychle uvědomili, že spíš než na výsluní se u mladých voličů dostali do zvláštní společnosti. Úplně stejně hlasů jako seskupení TOP 09 a Starostové pro Vysočinu dostala totiž na Vysočině Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), jejíž pojetí třeba právě sociální spravedlnosti se nachází na hraně laciného extremismu. Představitelé DSSS mluví kulantně, sepisují strategie postupu proti nepřizpůsobivému stylu života, ale praktikovanou nesnášenlivostí se sami posílají na periferii politického spektra.

Úplně nejlépe dopadla u voleb středoškoláků nejen na Vysočině Česká pirátská strana. Piráti sice vážně hovoří o tom, že jdou do politiky s tím, aby postupně sepsali a začali prosazovat plnohodnotný politický program, na jejich popularitu mezi studenty ovšem bohatě stačí to, čím na sebe upozornili doteď. Tedy třeba jen voláním po svobodném přístupu k internetu a jasným postojem k omezování právě této svobody.

Není divu, že úplně na zcela opačném konci žebříčku popularity mezi vysočinskými středoškoláky skončili Národní socialisté levice 21. století v čele s Jiřím Paroubkem. Ten bude mít u mladých lidí navždy smůlu, neboť jeho schvalování policejního zásahu na Czech Teku 2005 u Mlýnce nesmí být nikdy zapomenuto či odpuštěno.

Skutečné krajské volby dopadnou určitě jinak než ty studentské. Přesto by v politických stranách měli začít analyzovat pohled mladých lidí věcněji než doposud.