Při průvodu strašidelných čertů krampusů v Polné došlo k nemilému incidentu. Jeden zahraniční krampus totiž zmrskal jednu ženu natolik, že jí naskákaly modřiny. Bylo z toho haló na facebooku, a i když se návštěvnice s organizátory nakonec udobřila, na celé akci to zanechalo hořkou pachuť.

Problém totiž je, že se podobný exces nestal poprvé. Roku 2019 v Jižním Tyrolsku a v Rakousku krampusové zbili nejen diváky, ale i hasiče, proti opilým krampusům zasahovali i policisté. Na druhou stranu se stává, že lidé útočí na krampusy – často z toho důvodu, že je provokuje jejich odporný vzhled a chování.

Krampusové pocházejí z německy mluvících zemí a mají „v popisu práce“ vyloženě páchat zlo. Je to velký rozdíl oproti českým čertům, jež chápeme jako bytosti možná trochu zlomyslné, ale spravedlivé, trestající jen hříšníky.

Móda krampusů jako by nyní tyto české čerty upozaďovala. Vyloženě se tak nabízí vznik nějaké iniciativy, podobné té, jakou byla „Zachraňte Ježíška“ brojící proti tlusťochovi v rudém kabátu. Ta měla mimořádný úspěch, Vilém Čok o ní složil píseň, prorazila i za hranice. Přitom začala na Vysočině – iniciovala ji PR agentura z Třebíče, přes europoslance z Havlíčkova Brodu se rozšířila dále, až Prahou pochodovaly davy lidí žádající zachování našich zvyklostí. Což takhle vyjít do ulic a skandovat „Zachraňte české čerty“? Krampusové se nám tu totiž opravdu začínají až moc rozlézat.