První uprchlíci z Ukrajiny už překračují hranice. Zatím míří do zemí sousedících s Ukrajinou, během několika dnů však dorazí i k nám. Proto také úřady na Vysočině rychle připravují ubytovací centra, svou pomoc nabízejí i firmy a hoteliéři, nechybějí ale ani běžní lidé, kteří pro lidi postižené válkou dávají k dispozici své soukromé byty a chaty. Také Deník zprovoznil e-mailovou adresu proukrajinu@denik.cz, kde lidé mohou informovat o své pomoci.

Pavla Nikitina se snaží pomoci rodině na Ukrajině, kde se válčí. Mladá žena bydlí šest let v Brně.
Zvítězíme, říká Ukrajinka studující v Brně. Její rodina žije ve válečné zóně

Ti lidé zde budou bydlet, budou zde žít. Nebudeme žít vedle nich, ale s nimi – a třeba naše děti budou s jejich dětmi sedět ve škole v jedné lavici. Budou to lidé, kteří viděli válku na vlastní oči. My jsme otřeseni pouhými televizními záběry – nejen na vojáky a těžkou techniku, ale třeba také na školku, kterou zničily ruské bomby, či na ruský transportér, jenž cíleně přejíždí přes osobní auto, ve kterém sedí lidé. Pro tyto lidi ale válečné hrůzy nejsou televizními zprávami – na vlastní kůži cítili záchvěvy země po výbuších bomb, plakali při pohledu na mrtvé, lomcoval jimi vztek z toho, že jejich vlast okupují ruská vojska.

Ukrajinci mají motto „Sláva Ukrajině!“, na které se odpovídá „Hrdinům sláva!“. Milí ukrajinští přátelé, kteří k nám přijdete, nejen vaši vojáci, ale také vy jste ti hrdinové. Vítejte u nás – a když už jsme u těch sloganů, dodejme ještě jeden, který teď obletěl svět. Jen malinko změňme adresáta: „Пу́тін, iди нахуй!“

Ilustrační fotoZdroj: Deník/Radek CihlaText v azbuce je zvoláním třinácti obránců Zmijího ostrova, ke kterému připluly dvě ruské válečné lodi a žádaly jejich kapitulaci. To třináct Ukrajinců odmítlo slovy "Ruská válečná lodi, jdi do p.dele.". Následně oba křižníky zasypaly ostrov raketami a Ukrajinci zemřeli. V našem textu je oslovení "Ruská válečná lodi", nahrazeno jménem ruského prezidenta. Pro úplnost dodejme, že komentář je osobním míněním jeho autora.