Krátce před volbami řeší Jihlava politickou aférku. Zastupitelka Miroslava Berková obvinila z napadení Miroslava Tomance. Tento její bývalý soukmenovec z Fóra Jihlava se loni vzdal zastupitelského postu kvůli nesouhlasu s některými kroky Fóra. Nyní kandiduje za STAN.

Berková tvrdí, že ji Tomanec uhodil do ramene. Tomanec to popírá. Do pře se zapojili i jejich straničtí nadřízení. Těmi jsou pro Berkovou primátorka Karolína Koubová a pro Tomance Radek Hošek. Dodejme, že i Hošek prve působil ve Fóru Jihlava. A že Tomanec je tak trochu neřízená střela. Už dřív se dostal do sporů třeba kvůli Dukle Jihlava či vodárnám. Mimo to také rozkopal stánek okamurovcům.

Nejzajímavější je, že Berková i Koubová nyní jdou do voleb za PiFo, tedy Piráty a Fórum, kdežto Tomanec a Hošek usilují o hlasy na kandidátce STAN. Na celostátní úrovni přitom Piráti a STAN vystupují jako partneři.

STAN v poslední době stíhá jeden skandál za druhým. Pošťuchovaná v Jihlavě se asi nevyrovná kauze Dozimetr, ale první místopředseda STAN, Lukáš Vlček z Pacova, z ní ani tak radost mít nemůže. Nedávno avizoval, že chce zlepšit obraz strany. A teď se mu přímo v „jeho“ kraji stane taková lapálie. Voliči, vedení Pirátů i celá vládní koalice se pak právem mohou ptát, kde je ta změna k lepšímu. A sám Vlček se může zamyslet nad tím, zda STAN na svých kandidátkách opravdu musí mít lidi, kteří hnutí snižují koaliční potenciál.