V Jihlavě se v sobotu sešli lidé ze spolku Chcípl PES, jenž už přes rok vystupuje proti pandemickým opatřením – v nejnovějším případě proti novele pandemického zákona.

Ten projednali poslanci, nyní míří k senátorům. Řečník Jakub Olbert uvedl, že lidé ze „psa“ hodlají během projednávání novely v Senátu v nadcházejících dnech postavit stanové městečko na Malostranském náměstí a na Klárově.

Demonstrace v Jihlavě proběhla klidně. To však nelze říct o protestech v Praze v minulém týdnu. Předseda „psa“ Jiří Janeček prohlásil, že hnutí přitvrdí, což se také stalo – jeho lidé napadli policisty a jednoho zranili, na demonstracích se objevily šibenice, prý na věšení vlastizrádců. Výjimkou nejsou ani Davidovy hvězdy ve stylu nacistů, jimiž se někteří demonstranti označují coby oběti systému.

Hnutí Chcípl pes svolalo demonstrace pro život bez podmínek po celé zemi, mimo jiné i v Jihlavě.
V Jihlavě Chcípl pes: demonstrovalo se tam za život bez lockdownu

Když pomineme, že dotyční asi vůbec netuší, co je vlastizrada, a že srovnávat současná opatření s genocidou Židů nelze nazvat jinak než nehorázností nejhoršího zrna, nabízí se otázka, co těmi násilnostmi vlastně chtějí dokázat. Jistě, každý má právo vyjádřit svůj názor, ale v rámci hesla „svoboda jedince končí tam, kde začíná svoboda druhého“. Fyzické útoky, vyhrožování oběšením a znevažování holokaustu toto heslo určitě nenaplňují.

Až tedy tito lidé budou protestovat v Praze, věřme, že mezi nimi budou převažovat takoví, jací se sešli v Jihlavě. Možná naštvaní na současnou situaci, ale uvážliví a klidní.