Miloš Vystrčil, předseda Senátu a zároveň zastupitel Kraje Vysočina a Telče, se jako vždy na Nový rok obrátil k národu se svým projevem. Srovnáme-li jeho proslov s proslovem prezidenta Miloše Zemana proneseným na Štěpána, nelze si nevšimnout rozdílů mezi těmito dvěma politiky.

Zatímco prezident hovořil hlavně sám o sobě, předseda Senátu svou řeč adresoval lidem. Zhodnotil uplynulý rok, připomněl pokojné rozdělení Československa před třiceti lety – a hlavně děkoval.

Na rozdíl od Zemana, který poděkoval jen za své zvolení prezidentem, Vystrčil mnohonásobná slova díků směřoval k lidem za solidaritu s Ukrajinci, hasičům a dobrovolníkům za nasazení v Českém Švýcarsku a neziskovám i firmám pomáhajím v krizi. Hovořil také o svobodě. Zatímco z jeho úst toto slovo zaznělo pětkrát, z prezidentových jen jednou.

Vystrčil mluvil i o současné nelehké situaci – a zároveň všechny povzbudil, aby jí lidé čelili svébytným českým humorem a aby si ve vzpomínce na naši historii uvědomili, že máme nač navazovat a nadále svou zemi budovat tak, jako to činili naši předci.

Proslov Miloše Zemana, který chválil jen sám sebe, lze označit za projev zapšklého starce, jenž národu už dávno nemá co říct. Oproti tomu projev Miloše Vystrčila byl projevem státníka, který chce lidi spojovat, nikoli rozdělovat. Česká republika na předsedu Horní komory může být hrdá. A Vysočina, jejímž je hrdým obyvatelem, o to více.