Velikonoce jsou letos o něco dříve než bývají a doslova za dveřmi je tradiční pomlázka. Na Velikonoční pondělí chodí chlapci a muži koledovat, dívkám a ženám předávají mladost, pružnost a svěžest z vrbových proutků.

Zejména na sociálních sítích se poslední dny tvrdě střetávají dva názorové tábory. Jeden tvrdí, že bití žen je špatné a pomlázku by měl někdo zrušit. Ten druhý zase, že jde o zvyk a koledování s citem nikoho nemůže ranit fyzicky ani psychicky. Obě strany mají své pádné argumenty, sem tam podložené zkušenostmi z mládí nebo vědeckými poznatky. Faktem pak je, že zejména na Vysočině s typickým venkovským charakterem je koledování přeci jen tak nějak pevněji zakořeněné než třeba v Praze.

Velikonoce v zoo a Den ptactva v sobotu lákaly. Na zvířata se přišly podívat tisíce lidí.
Dvě akce v jeden den přilákaly do jihlavské zoo tisíce lidí. Podívejte se

Ale přesto určitě jsou také na pomezí Čech a Moravy hoši i dívky, kterým je koledování proti srsti. Jsem pro možnost volby. Stejně jako si muži mohou zvolit, jestli a ke komu půjdou koledovat, povinnost otevírat dveře nemají ani ženy. Je na nich, jestli budou čekat na koledníky, nebo půjdou hned ráno třeba do zoo. A když už budou čekat na milé koledníky a místo nich přijdou grobiáni, nebude od věci mít po ruce kýbl s ledovou vodou. Polévání s ní je taky Velikonoční tradice.