Hnutí OBRAZ, Obránci zvířat, chce lepší zákony pro hospodářská zvířata. Chce zakázat jejich přepravu mimo země Unie, dále pak bolestivé zákroky bez umrtvení a zabíjení jednodenních kohoutků ve vaječném průmyslu. Jako jistou propagaci, můžeme-li to tak říci, ukazují ochránci video, v jakých podmínkách jsou přepravovány krávy do Turecka. V dobytčácích jsou natěsnané, bez přístupu k vodě, trpí přehřátím.

Snažení ochránců vzbuzuje dvě otázky. První napadá ihned: Proč se přepjatě staráme o zvířata, když je všude kolem tolik trpících lidí. Nejen v zemích svíraných válečnými konflikty nebo šílenou chudobou, ale i u nás. Proč tedy v první řadě nezachraňovat lidi a až potom zvířectvo?

A druhá? Ano, krávy, prasata, ovce a kozy jsou nadány nějakou formou inteligence, podobně jako psi a kočky, které hýčkáme. Slepice určitě cítí utrpení a stres. Všechny je můžeme chovat v mnohem snesitelnějších podmínkách.

Jenže když teď nařídíme volné chovy a všemožnou péči, maso, mléko, vejce a další výrobky podraží a pro většinu rodin budou nedostupné. Chovy se pochopitelně přesunou do zemí, kde ochranářské zákony neplatí a zvířata jsou tam týrána mnohem hůř než teď v Evropské unii.

Tyto otázky jsou naléhavé a nelze se přes ně nějak přenést, neboť jsou logické. Je tedy úsilí, které vynakládá OBRAZ a další liché a nesmyslné? Odpověď zní ne. Lze totiž odpovědět jinou otázkou: „Je lepší svět, kde se každoročně lovilo tisíce a tisíce velryb, nebo ten, kde je lov zakázán?“

Odpověď je jasná přes to, že v sítích se pořád dusí ohromné množství jiných ryb.

Ani v Utopii nelze zařídit, aby člověk ze dne na den přestal zabíjet a využívat zvířata. Jsme zatím schopni jen drobných kroků. Těch, které jsou proveditelné. Přesně o to OBRAZ usiluje a proto by měli poslanci na jeho volání slyšet.