"Chtěl jsem si zapálit, tak jsem si zapálil cigaretu. Pak jsem koukl do zpětného zrcátka a viděl patník," říkal mladík, který způsobil dnešní kolaps na dálnici. Kamion podle svých slov řídí jeden rok. Asi šedesát metrů jel pro krajnici a škarpou - s kamionem se zhruba 32 paletami minerálek. "Pak už se jednalo o pud sebezáchovy. Vzal jsem za to, otočil volantem a hodilo mě to takhle napříč dálnice," posmutnile popsal událost na "dé jedničce" řidič. Jel s Dobrými vodami z Býňova na Českobudějovickudo Brna.

Jeho čin zablokoval dálnici na celé dopoledne, což nelibě nesli řidiči aut stojící v dlouhé koloně, která se táhla až téměř k Humpolci. "Jedeme na týdenní dovolenou do Podhájské na Slovensko. Na cestě jsme od pěti hodin. Z Větrného Jeníkova to máme ještě tak čtyři hodiny cesty," odhadoval Dalibor Bostl ze Šumavy. "Je to ale normální, takto skončit s autem?" ptal se muž. "Proč nenechal ten kamion ve škarpě, tam by nikomu nevadil," přemítal Dalibor Bostl.

Na Slovensko do Tater jel Vladimír Dolínek z Prahy. "Měli jsme být na místě ve dvě. No nic se neděje, tak tam přijedeme později," pokrčil rameny řidič. "Stáli jsme hodinu kvůlisrážce osobního auta s kamionem. A teď znovu,"upozornil Vladimír Dolínek na fakt, že ke karamboludošlo dnes ráno ještě i na 102. kilometru dálnice ve směru na Brno. "Kdyby ale už přijel jeřáb. Mně připadá, že se tady nic neděje," kroutil hlavou Pražan.

Na informaci, že dálnice má být zprovozněna až hodinu po poledni, se zmohl jen na slovo "Ježíšmarja!". Nakonec jeřábypracovaly o něco rychleji, dálnice byla průjezdnákrátce po dvanácté hodině.

"Vypadá to na chybu řidiče, ale netroufám si to hodnotit," reagoval na místě na dotaz Deníku Václav Hlom, hasič z Pelhřimova.

"Příčinu nehody i míru zavinění prošetřujeme," vzkázala Jana Šípková, jihomoravská policejní mluvčí. "Řidič je povinen věnovat se dostatečně řízení vozidla. Tak, aby nezpůsobil nehodu," doplnila mluvčí po vznesení dotazu, zda řidiči na tuzemských silnicích mohou nebo nemohou kouřit za volantem. Vyhláška výslovně kouření nezakazuje.