Podle kontrolorů firma nijak nepochybila. Dělník byl pro práci s lisem řádně proškolen. Případ i nadále šetří policie. „Čekáme na toxikologické rozbory, které by měly konstatovat, zda měl muž v těle alkohol, nebo ne,“ informovala jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.
„Dneska už se nedozvíme, proč se to stalo. Je možné, že se mu zamotala hlava, udělalo nevolno nebo se říká, že mu tam spadl mobilní telefon. Zřejmě šlo o nešťastnou souhru náhod,“ řekl Deníku vedoucí Oblastního inspektorátu práce v Jihlavě Jiří Semerád.
Tragédie v Dušejově byla od začátku letošního roku již devátým smrtelným úrazem na pracovišti v kraji a druhým v zemědělství. V lednu byl v Havlíčkově Brodě ušlapán ošetřovatel skotu několikatunovým býkem. Jeho kolega, který se mu snažil zachránit život, byl také zraněn.
Počet letošních smrtelných úrazů je navíc nejvyšší za posledních pět let. „Za celý loňský rok jsme měli sedm úrazů s následkem smrti. Letos jich je už devět,“ upozornil Semerád.
Vysočina je navíc druhým krajem v rámci republiky s největším počtem pracovních úrazů na sto pracovníků. Na prvním místě už je jen Plzeňský kraj.
Častější kontroly
„Je to dáno tím, že například v Praze jsou tisíce úředníků, zatímco Vysočina je zaměřena především na zemědělství, stavebnictví a lesnictví, kde navíc dochází k nejvíce úrazům,“ vysvětlil Semerád.
Z devíti smrtelných úrazů bylo pět ve stavebnictví, kde jde především o pády z výšky. Hlavní příčinou jsou nezajištění dělníci.
Pokud inspektoři zjistí závažné pochybení bezpečnostních předpisů, mohou firmám udělit pokutu až do dvou milionů korun. Podle ředitele jihočeského inspektorátu Vladimíra Tomana jde ale o krajní možnost: „Naší filozofií není rozdávat rekordní pokuty, ale dělat časté kontroly. Podniky si tak uvědomují, že je můžeme kdykoli navštívit, a dávají si větší pozor.“