Řezníci usmrcovali těžce raněné kusy. Hasiči vyprošťovali zvířata živá i mrtvá z útrob zdemolovaného návěsu, odkud se ozýval neustávající ryk.

„Pro hasiče jsou takové zásahy stresující. Krev, rozbitá těla zvířat, zabíjení poraněných. Prasata, která přežila, jsou nebezečná. Nikdo nedovede odhadnout, co udělají. Je to nápor na kondici a psychika dostává zabrat,“ shrnul včera ráno velitel zásahu Květoslav Kejval.

„Zatím jsme podřízli jenom tři zvířata, aby se netrápila, ale určitě jich bude víc,“ přiblížil řezník z polenských jatek Jiří Mikší.

Krátce po srážce na místo přijeli veterináři, aby rozhodli, co s poraněnými zvířaty. „Musíme se jako veterinární dozor postarat o zvířata. Maďarský kamion jich převážel 170. Zdravá prasata, která havárii přežila bez zranění, odvezeme k provizornímu ustájení. Tam se v sobotu rozhodne, co s nimi. Může se u nich projevit skryté vnitřní zranění,“ připomněl Jan Bořil z krajské veterinární správy.

Hasiči, dělníci asanačního ústavu ve Věži a tým pracovníků centra likvidací havárií nakládali do lžíce malého kolového nakladače těla uhynulých či poražených prasat, jež putovala na korbu kafilerního vozu.

„Lehce zraněná zvířata odvezeme na jatka. Ta s těžkým poraněním necháme usmrtit a odvézt do kafilerie,“ upřesnil Jan Bořil.

Veterináři řešili mimo jiné transport živých prasat. „Prasata nemohou zůstat na mrazu, musí do tepla. Výjimečná situace dovoluje výjimečně přepravu ve vyšších kontejnerech. Z nízkých by vyskákala,“ upozornil Bořil.

Podle mluvčí hasičů Petry Musilové při dopravní nehodě nedošlo ke zranění řidičů ani spolujzedců z nákladních vozidel. Zraněn však byl policista, na místě řídící dopravu.

„Provoz byl obnoven jedním jízdním pruhem v každém směru krátce před devátou hodinou,“ upřesnila Petra Musilová.