To jsou podle policistů hlavní příčiny nehod na železničních přejezdech v kraji.

Tento týden museli policisté na Vysočině řešit hned dva takové karamboly. U obce Mělkovice v okrese Žďár nad Sázavou vjel řidič Škody Favorit na nechráněný přejezd v době, kdy tam projížděl vlak a došlo ke střetu.

Při nehodě nebyl naštěstí nikdo zraněn. „Ve vlaku v té době cestovalo čtyřicet pět lidí, přičemž dvanácti z nich museli pomoci vystoupit přivolaní hasiči,“ sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Petra Musilová.

Druhá nehoda se stala jen o pár hodin později v obci Radkov na Jihlavsku, kde se s projíždějícím nákladním vlakem střetla osmnáctiletá studentka autoškoly. „Řidička vjela se svým učitelem na přejezd v době, kdy se k němu blížila lokomotiva s jedním vagónem.

Dívka ho však nestihla přejet a došlo ke střetu, při němž byl vůz odhozen mimo silnici. Ke zranění nedošlo,“ uvedla mluvčí jihlavské policie Jana Kroutilová.

Brzdná dráha? Až desítky metrů

Podle dozorčího provozu žďárské vlakové stanice Jana Janeby si lidé často neuvědomují, že i když osobní či nákladní soupravy jezdí po některých kolejích pouze padesátikilometrovou rychlostí, je jejich brzdná dráha dlouhá několik desítek metrů.

„Může dosahovat sto až sto padesáti metrů. Vliv na to má samozřejmě i počasí, pokud prší, je brzdná dráha delší. Je to stejné jako u aut,“ řekl včera reportérům Deníku Jan Janeba.

Policisté šetřili letos v kraji už devět nehod, k nimž došlo na železničních přejezdech. Nejvíce jich bylo na Havlíčkobrodsku, a to pět. „Z toho při třech došlo přímo ke střetu s vlakem.

V jednom případě pak neznámý řidič prorazil závory a ve druhém případě narazil šofér do signalizačního zařízení,“ informovala mluvčí havlíčkobrodské policie Jana Mazourová.

Muži zákona mají dokonce vytipováno několik přejezdů, které jsou na Vysočině nejrizikovější. Na Žďársku je to podle tamního vedoucího dopravního inspektorátu Jana Kostečky železniční přejezd u nemocnice v Novém Městě na Moravě.

„Nejde o to, že by byl špatně označený, nebo že by na něm docházelo k častým nehodám. Problém je v tom, že se nachází mezi autobusovou zastávkou a nemocnicí.

Takže přes něj denně projdou až stovky lidí. Navíc tam chybí i chodníky, takže lidé musí chodit podél silnice, která je hodně frekventovaná,“ vysvětlil žďárský policista Jana Kostečka.

Přejezdy mají svá označení

Od 1. srpna 2009 jsou všechny železniční přejezdy v České republice, včetně kraje Vysočina, označeny bílými samolepkami s písmenem P a černou číslicí. Umístěny jsou na rubové straně ramene výstražného kříže nebo na rubové straně skříně s výstražnými světly.

Databázi čísel jednotlivých železničních přejezdů má k dispozici každá složka integrovaného záchranného systému. „Každý, kdo bude potřebovat zastavit železniční provoz – například řidič, který s autem uvízne na přejezdu – může zavolat na některou z tísňových linek 112, 150, 155 nebo 158.

Operátorovi pak nahlásí číslo, které bude na daném přejezdu uvedené a příslušní pracovníci poté provoz na trati zastaví,“ informovala mluvčí krajského hasičského záchranného sboru Petra Musilová.

Tragické nehody v kraji Vysočina

Březen 2000 Šlapanov (okres Havlíčkův Brod)
Řidič osobního vozu vjel na závorami nechráněný přejezd v době, kdy od Jihlavy přijížděl vlak. Dva jeho spolujezdci zemřeli na místě. Šofér utrpěl těžká zranění. Všichni tři muži byli cizinci.

Září 2002 Proseč u Pošné (okres Pelhřimov)
Devětatřicetiletý řidič nerespektoval výstražné světelné a zvukové znamení na železničním přejezdu mezi obcemi Proseč a Leskovice. S autem vjel na přejezd v době, kdy z jeho pravé strany přijížděl osobní motorový vlak.

Při střetu zemřela jeho dvaatřicetiletá manželka. O čtrnáct dní později podlehl svým zraněním také šoférův dvanáctiletý syn, který byl hospitalizován v dětské nemocnici v Brně.

Červenec 2005 Horní Cerekev (okres Pelhřimov)
Střet s rychlíkem nepřežil šestadvacetiletý řidič osobního automobilu Škoda Felicia a jeho o rok starší spolujezdkyně. Řidič vjel vlaku do jízdní dráhy i přes to, že ho na něj upozorňovala světelná signalizace.

Září 2007 Lukov (okres Třebíč)

Padesátiletý řidič Škody Octavia nerespektoval značku Stop, dej přednost v jízdě a vjel na železniční přejezd ve chvíli, kdy se k němu blížil nákladní vlak. Došlo ke střetu, po němž byl vůz ještě několik metrů tlačen před soupravou. Srážku nepřežil jak řidič auta, tak ani jeho o rok starší spolujezdec.

Nehody na přejezdech

Okres Havlíčkův Brod 5
Okres Jihlava 1
Okres Pelhřimov 2
Okres Třebíč 0
Okres Žďár nad Sázavou 1

Policisté v kraji Vysočina šetřili od začátku letošního roku ke včerejšímu dni už devět nehod na železničních přejezdech.
Zdroj: Policie ČR