Převrácené nákladní auto u Plevnice, zničený traktor, který se zřítil z vozu u Koberovic, a skvrna na řece v Ledči nad Sázavou. Ke všem těmto událostem vyjížděli během pondělního dne hasiči z Vysočiny. Všechny tři případy měly jedno společné - do životního prostředí při nich unikly nebezpečné látky.

Na sto šedesát litrů nafty skončilo na silnici u obce Koberovice na Pelhřimovsku, kde se z nákladního vozu sesunul převážený traktor. „Při jízdě totiž zachytil o strom,“ podotkl vedoucí pelhřimovského dopravního inspektorátu Miroslav Lhotský.

Podle pracovníka odboru životního prostředí v Humpolci Zdeňka Trnky skončila naštěstí všechna nafta na vozovce na úseku asi tří set metrů. Do půdy se tak nic nedostalo. „Hasiči pohonné hmoty likvidovali pomocí sorbentu a dočištění silnice zajistí viník havárie,“ řekl včera reportérům Deníku Zdeněk Trnka.

Horší následky však měla nehoda u Plevnice v pelhřimovském okrese. „Řidič nákladního auta předjížděl v klesání stojící traktor. V protisměru se však lekl kamionu, který kolem něj následně projel, a šofér se poté s vozem převrátil na levý bok. Do zeminy z něj uniklo asi pětadvacet litrů nafty,“ uvedl pelhřimovský policista Miroslav Lhotský.

Náměty pro cvičení

Na místo byla proto přivolána specializovaná firma, jejíž pracovníci musí kontaminovanou půdu odbagrovat. „Hned, jak nám dají vědět, že mají hotovo, vyrazíme na místo a odebereme vzorky. Pokud budou v pořádku, může se místo zasypat znovu hlínou, a uvést tak do původního stavu,“ vysvětlil Josef Slavětínský, vedoucí pelhřimovského odboru životního prostředí.

Podle mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Petry Musilové zasahovaly letos jednotky už u 347 událostí, při nichž došlo k úniku nebezpečné látky do životního prostředí. „Nejčastější příčinou bývají právě dopravní nehody,“ podotkla Petra Musilová.

Jak dodala, tyto případy jsou častým námětem mnoha taktických i prověřovacích cvičení integrovaného záchranného systému. Například na konci října simulovali v ulici Vrchlického v Jihlavě nehodu devíti osobních automobilů a dodávky, která převážela dva sudy s kyselinou chlorovodíkovou. „Jeden sud byl při nehodě poškozen, a na silnici tak uniklo více než patnáct litrů nebezpečné látky,“ sdělila mluvčí krajských hasičů.