Bax by na nikoho bezdůvodně nezaútočil. Nebyl nebezpečný, stojí si za svým Martin Mokoš, instruktor jihlavského kynologického klubu, v němž se dvouletý německý ovčák účastnil sportovního výcviku.

Psa v hodnotě sto tisíc korun zabil v pondělí člen myslivecké stráže František Med v lese u obce Střítež na Jihlavsku. Kdyby prý nestřílel, ovčák, který tam byl na procházce s maminkou svého majitele Ivou Hanáčkovou, by ho pokousal.

Tomu však Martin Mokoš nevěří. „Aby Bax někoho napadl, musel by ho dotyčný opravdu hodně provokovat. Ale i tak by mu nijak neublížil. Psy učíme, aby na možné nebezpečí svého pána upozornili tím, že začnou štěkat, ne že dotyčného dotrhají. Maximálně by ho chytil za ruku, jak znal z výcviku. I já jsem mu asi dvakrát dělal figuranta. Ale jak říkám, to by ho ten člověk musel dost dráždit,“ řekl včera reportérům Deníku jihlavský kynolog.

Jak uvedl, psi, kteří projdou výcvikem, stejně jako Bax, nezaútočí jen proto, že se někoho nebo něčeho leknou. „I kdyby ten myslivec nečekaně vyskočil před Baxem ze křoví, on by si ho nevšiml. Psy cvičíme v extrémních podmínkách, proto jsou na spoustu věcí zvyklí. Navíc je u nich kladen velký důraz na ovladatelnost. Kdyby ovladatelní nebyli, nesloží zkoušky. A ty Bax zvládl,“ doplnil dále Martin Mokoš.

S tvrzením, že pes nebyl nebezpečný a na myslivce by nezaútočil, ovšem nesouhlasí jednatelka Okresního mysliveckého spolku v Jihlavě Marie Deržmíšková. „Nikdo nemůže o žádném psovi říct, že by nikomu nic neudělal. Ať je jakkoliv vycvičený, jde stále jen o zvíře, které je nevyzpytatelné. To, zda myslivec zastřelil psa oprávněně, ovšem musí vyšetřit policie,“ uvedla.

Podle informací Deníku byl dvouletý Bax, který měl po návratu svého majitele z mise v Afghánistánu nastoupit jako stopař u armády, střelen z boku do břicha a zezadu do hlavy. „Jednak nechápu, proč myslivec vystřelil dvakrát, a potom jak je možné, že ty rány směřovaly tam, kam směřovaly. Kdyby opravdu Bax zaútočil, tak by nemohl být střelen z boku a zezadu,“ kroutil nechápavě hlavou kynolog.

Policisté však tuto skutečnost odmítají komentovat. „Okolnosti a průběh celé události jsou v šetření. K tomuto se proto zatím nebudeme vyjadřovat. Policejní inspektor už zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci,“ řekla mluvčí jihlavské policie Jana Kroutilová.

Ačkoli má myslivecká stráž a hospodář právo v honitbě pobíhající psy a kočky střílet, platí pro to přísná pravidla. „Člen stráže může zastřelit pouze psa, který je mimo vliv svého majitele, je vzdálen více než dvě stě metrů od trvale obydleného objektu a není to lovecké, služební, slepecké nebo pastevecké plemeno,“ uvedl Oldřich Sedlář, jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou.

Jak dodal, pro myslivce je velmi těžké rozlišit, zda pobíhající pes v honitbě patří do zákonem chráněných plemen.

„V dnešní době jich je na sto osmdesát. Dříve museli být tito psi označeni, například slepecký pes bílým obojkem a podobně, co ale začal v roce 2002 platit nový zákon, už je to jinak. Dnes už se nesmí střílet po plemenech jako takových,“ doplnil.

Podle jednatelky jihlavského mysliveckého spolku Marie Deržmíškové by si lidé měli při procházkách honitbami své psy více hlídat.

„Zrovna dneska mi volal jeden pán, že má služebního psa a co má udělat pro to, aby se mu nepřihodila podobná věc jako majitelce ovčáka u Stříteže. Poradila jsem mu, aby svoji procházku do honitby vždy nahlásil příslušné myslivecké stráži, popřípadě hospodáři honitby. Poté aby označil psa například výrazným obojkem, který bude vidět i na dálku. Když ho pak stráž zahlédne v lese, bude vědět, že nejde o zatoulaného psa, který tam pronásleduje zvěř. Zárukou je samozřejmě také mít ho na vodítku, aby nemohl nikam utéct,“ sdělila včera Marie Deržmíšková z jihlavského mysliveckého spolku.