Zda se jezdilo v kraji Vysočina v loňském roce bezpečněji, či nikoli, je otázka, na kterou velmi těžko hledají odpověď policisté a dopravní experti.

Z policejních statistik sice jasně vyplývá, že dopravních nehod loni podstatně ubylo, avšak čísla jsou to neúplná a zavádějící. Jediným opravdu nezpochybnitelným faktem tak zůstává, že loni výrazně ubylo mrtvých na silnicích kraje.

„Nehod se odehrálo dost, ale kvůli změně v ohlašovací povinnosti, kdy není nutné hlásit nehodu s nižší škodou, se k nám většina z nich ani nedostane,“ konstatoval zástupce vedoucího havlíčkobrodského dopravního inspektorátu Libor Šemík.

Začátkem roku 2009 vstoupila v platnost novela zákona o silničním provozu, která nařizuje přivolat policisty pouze k nehodám, při kterých způsobená škoda převyšuje sto tisíc korun, nebo v případě, že dojde ke zranění osob.

Jako mírně chaotické se jeví počítání dopravních nehod v jednotlivých okresech. Policisté totiž zvlášť evidují nehody, u nichž ze zákona být museli a zvlášť ty, kam je řidiči přivolali, aniž by je bylo potřeba.

„V evidenci nehod máme neskutečný zmatek. Asi to budu muset spočítat ručně,“ potvrdil vedoucí dopravky ve Žďáře nad Sázavou Jan Kostečka. V policejních statistikách je tak za loňský rok v kraji Vysočina evidováno 2 779 nehod, o celých 3 884 méně, než tomu bylo v roce 2008.

Viníci: nesprávná jízda, rychlost

Hlavní příčinou způsobených havárií byl již tradičně nesprávný způsob jízdy, stejně jako nepřiměřená rychlost či řízení pod vlivem alkoholu. Stejně zavádějící údaj jako evidovaný celkový počet nehod v kraji, je o celou třetinu nižší počet kolizí způsobených pod vlivem alkoholu či jiné omamné látky. Je zřejmé, že o celé řadě opilců za volantem, kteří způsobili drobné nehody, policie ani neví. „Na tom něco bude, neboť při silničních kontrolách jsme loni odhalili více podnapilých řidičů,“ přemýšlí nahlas Libor Šemík.

Jediná nevyvratitelná čísla jsou tak počty usmrcených osob při dopravních nehodách. A jsou velmi optimistická.

V loňském roce zemřelo na silnicích kraje Vysočina pouze 32 osob, což je o 27 méně, než tomu bylo v roce předchozím.

Nejméně, a to tři úmrtí eviduje Pelhřimov, nejvíce Žďár nad Sázavou, kde na silnicích přišlo o život deset lidí. Pozitivní je fakt, že pokles dopravních nehod s tím nejtragičtějším koncem vykazují v loňském roce všechny okresy na Vysočině.

„Za mírnější následky nehod může hned několik faktorů. Svou roli sehrávají policisté, kterým odpadlo řešení nehod a více se zapojují do běžných kontrol silničního provozu, u silnic jsou tak více vidět. Navíc každým rokem se zlepšuje technický stav komunikací, přibývají na nich nové prvky přispívající k vyšší bezpečnosti,“ vysvětlil Jan Kostečka.

Nejtragičtější srážka u Markvartic

Nejtragičtější dopravní nehoda, při níž přišli o život hned dva lidé, se stala na křižovatce dvou silnic první třídy poblíž Markvartic na Jihlavsku. V polovině srpna zde ve večerních hodinách po střetu dvou vozidel na místě zemřel řidič a po převozu do nemocnice i jeho spolujezdkyně. Ve druhém vozidle byl lehce zraněn řidič a spolujezdkyně utrpěla těžké zranění.

Na konci července ráno řidič při jízdě po silnici od Jihlavy na Velké Meziříčí vyjel v úseku před odbočkou na Luka nad Jihlavou mimo vozovku. Narazil do betonové části silniční propusti, od které se auto odrazilo na louku. Na místě zemřel řidič, tři spolujezdci byli s těžkými zraněními převezeni do nemocnice.

Nešťastný pátek třináctého se v listopadu stal na Třebíčsku osudným pro dvaadvacetiletého motocyklistu. Při odbočování od Dukovan na Rouchovany do něho zezadu narazil řidič felicie. Náraz motocykl i s řidičem odhodil na další felicii. Mladý motorkář nehodu nepřežil.

Lidský život vyhasl i při automobilové soutěži Rallye Posázaví mezi Štokami a Lípou na Havlíčkobrodsku. Na konci května jeden ze závodníků nezvládl ve vysoké rychlosti a na mokré vozovce řízení a hned v první rychlostní zkoušce s autem narazil do stromu. Pětačtyřicetiletý řidič přišel o život, o tři roky mladší spolujezdec se zranil.