Shoda okolností zapříčinila náhlý vysoký počet střetnutí motorových vozidel se zvěří na Vysočině. Uplynulý víkend v sobotu zaznamenali policisté čtyři srážky se zvěří. Že se jedná o mimořádné číslo potvrdila i mluvčí krajské policie na Vysočině Jana Kroutilová: „Počet nehod byl v sobotu nezvykle vysoký.“

Tisícové škody pro myslivce na uhynulé zvěři a desetitisícové újmy na poškozených vozidlech. Takové jsou důsledky případů, kdy na silnici pod auto vběhne v nejčastějším případě srna. Popis nehod je ve většině případů podobný.

Poslední události nejsou výjimkou. K první sobotní nehodě došlo po páté hodině večer u jihlavské okrajové části Helenín. Třiatřicetiletý řidič osobní Toyoty jel ve směru od centra Jihlavy na Brno.

Z levé strany běžela srna, která narazila do boční části vozidla. Po střetu z místa utekla. K tomuto případu byli zavoláni policisté.

Nad průměrem

K další srážce nebyla policie řidičem vozu volána. Případ je ale znám, protože byla na silnici nalezena usmrcená srna.

Nehoda se stala na silnici první třídy ve směru od Želetavy před Hladovem.

Třetí srna vběhla řidiči pod kola po deváté hodině večer, kdy jel čtyřiatřicetiletý řidič Fordu ve směru od obce Suchá na Vílanec.

O půl desáté večer se se srnou střetlo také auto Ford Mondeo. Řidič tentokrát jel ve směru od Brtnice na Třebíč. I v tomto případě došlo k usmrcení srnce. Na vozidle vznikla škoda 10 tisíc korun.

Střety motoristů se zvěří jsou na Vysočině problémem. Svědčí o tom statistiky a v důsledku toho také aktivity krajského úřadu, který nedávno uspořádal na toto téma seminář s názvem Střety vozidel se zvěří, ochrana komunikací. Snahou bylo hledat řešení, jak počet těchto nehod snížit.

Podle informací z policejních statistik došlo v loňském roce na Vysočině k 268 střetům s lesní zvěří či domácím zvířectvem. Tato četnost je mírně nad republikovým průměrem. Nejvíce podobných nehod je hlášeno v okrese Pelhřimov, nejméně jich hlásí řidiči na Třebíčsku. Příčina častějších nehod na Vysočině může být podle odborníků způsobena větší hustotou silniční sítě, větším množstvím lesní zvěře v přírodě a větším poměrem zalesněné plochy.

Úplně přesný počet těchto nehod však nelze vyčíslit, protože svou roli ohlašovatele často účastníci nehod zanedbávají.

Podle předsedy Okresního mysliveckého spolku v Jihlavě Jana Jonáše dochází na Vysočině prakticky výhradně ke střetům se srnčí zvěří a se zajíci. Na dálnici se může stát, že se objeví kanec. „Snažíme se získat podklady, kde jsou případy střetů nejčastější. Existuje možnost umístit na stromy u silnic chemikálie, takže zvěř se pak k silnici nepřiblíží. Na to ale nejsou peníze,“ řekl Jonáš.