V souvislosti s tragickým úmrtím mladého muže, kterého jez uvěznil minulý týden v Třebíči, to tvrdí někteří vodáci. Podobný případ je ve zdejších lokalitách ojedinělý.

Potvrzuje to i mluvčí krajských hasičů Petra Musilová, která uvedla jediný případ úmrtí na řece Sázavě u obce Smrčná v roce 2004.

„Znal jsem toho kluka i jeho rodiče. Informace o tomto případu mám jenom zprostředkované, ale obecně je třeba dávat pozor. My na tom jezu běžně cvičíme,“ říká vedoucí třebíčského oddílu vodních skautů Zdeněk Dvořák. Podle něj není jez nebezpečný, pokud nenastane vysoký stav vody: „Ještě když jsme stavěli festival Zámostí, tak jsme se na jez dívali. Každá situace je na posouzení vodáka. Když si není jistý, je lepší loď vytáhnout a jez obejít. Na prvním místě je starost o sebe a svou bezpečnost a až potom o loď.“ Těmito slovy reagoval Dvořák na informace, které na základě svědků sdělil hasičský záchranný sbor, že se mladík snažil kromě sebe zachránit i svou loď.

Pozor: velká voda

„Když jste v peřejích, tak vás voda vždycky někde vyplivne. Ale když se dostanete do válce pod jezem, tak vás podrží. Neměl tam jezdit. Dnes už tam voda krásně odtéká, ale v té době kulminovala. Když je vysoká voda, tak se pod jezem drží i odpadky. S děckama stáváme na břehu a říkáme jim to,“ dodává k případu Dvořák, který si na žádný podobný případ úmrtí na Vysočině nevzpomíná. Řeky jsou zde podle něj celkem bezpečné.

Podobného názoru je i vedoucí dětské sekce Vodáckého oddílu Jihlava Ivan Konečný. O úmrtí pod jezem v Třebíči slyšel a ani on si nevybavuje na Vysočině žádný další takový případ. „V podstatě sjíždění řek v České republice není nebezpečné, protože celá republika má na řekách běžně málo vody.

Nicméně při velké vodě někdy problém nastat může a někteří lidé nemají natrénovaný postup. My provádíme s dětmi přes zimu v bazénu nácvik eskymování. Obecně vždycky by měl být při sjíždění jezu někdo další na břehu se záchrannými prostředky, aby v případě potřeby poskytl pomoc.“

Konečný nicméně připouští, že i řeka Jihlava má nebezpečné jezy. „Je zde řada okolností, které musí člověk vyhodnotit, aby se mu nic nestalo. Každopádně musí být na břehu kvalifikovaná záchrana,“ dodává.

Nešťastný případ se stal 3. června v Třebíči na řece Jihlavě. Mladý muž sjížděl na kajaku řeku v době, kdy jí protékalo podstatně více vody než obvykle. U válce jezu se však převrátil. Nejprve se podle tiskové mluvčí krajských hasičů Petry Musilové snažil zachránit sebe a svoji loď. „Jeho síly mu však nestačily, začal se topit a následně padl do bezvědomí. Z mostu jej sledovali jeho dva přátelé. Jeden z nich okamžitě skočil do vody a muže se mu podařilo z vody vytáhnout na břeh ještě před příjezdem hasičů a zdravotníků. Záchranáři zahájili resuscitaci a muže následně převezli k dalšímu ošetření do nemocnice. V sobotu však mladík zemřel.

O den dříve vyprošťovali hasiči raft z jezu v Ledči nad Sázavou. Tři muži a mladá žena vyvázli bez zranění. V databázi hasičů je ještě případ z roku 2006, kdy byli vyproštěni čtyři raftaři z jezu na řece Jihlavě u Helenína.