Bouřky s krupobitím na Vysočině v noci ze soboty na včerejšek vyvracely stromy do silnic, železničních tratí a do elektrického vedení. Na některých místech natekla voda do sklepů. Nejvíc byl postižen okres Třebíč, kde ještě včera byla stále část domácností bez dodávek proudu, stejně jako v jihlavském okrese na Telčsku. Na Třebíčsku se také ještě včera odstraňovaly vyvrácené stromy.

Podle údajů krajských hasičů byli kvůli bouřkám zraněni tři lidé. Hasiči zasahovali téměř u 90 událostí. Vedle Třebíčska také na Jihlavsku a Pelhřimovsku.
Zranění lidé utrpěli v sobotu kolem půl osmé večerní v Třebíči, kde na osobní auto spadl strom. Hasiči tak upřesnili sobotní informaci, podle níž byl vůz poškozen při pádu utržené střechy.

Výpadky proudu se včera podle firmy E.ON týkaly jižní části Vysočiny. Celkem bylo ráno bez elektřiny 15 až 20 tisíc domácností.

Na Vysočině, kde byly největší potíže, se to kolem včerejší desáté hodiny dopolední týkalo ještě pěti až osmi tisíc domů. „Zprovoznění všech linek předpokládáme postupně během dnešního dne,“ sdělil v neděli mluvčí firmy Vladimír Vácha.

Nejezdily ani vlaky

Na železnici v kraji byl od sobotního večera provoz zastaven na dvou tratích. Mezi Jihlávkou, Počátkami, Žirovnicí a Horní Cerekví to kromě vyvrácených stromů způsobil i stožár elektrického osvětlení, který spadl do kolejiště ve stanici Jihlávka. Podle údajů Českých drah tam do páté hodiny ráno jezdila náhradní autobusová doprava. Pak byl provoz obnoven na jedné koleji, ale ve stanici Jihlávka stále nešel proud a vlaky v byly tomto úseku posouvány pomocí lokotraktoru. Vlakové spoje se proto zpožďovaly o deset až patnáct minut.

Stromy v noci zastavily provoz také na trati mezi Kostelcem u Jihlavy a Třeští, a to asi na šest hodin. Vlaky začaly opět jezdit v neděli kolem druhé hodiny ranní.

Na Vysočině se bouřky začaly objevovat po sobotní osmnácté hodině, nejvíc práce měli hasiči do půlnoci. Na Třebíčsku bylo ohlášeno přes 40 událostí, více než polovina se týkala vyvrácených stromů. Asi na sedmi místech pomáhali hasiči čerpat vodu ze sklepů a garáží. V Třebíči – Podklášteří a v Kralicích nad Oslavou bylo poškozeno elektrické vedení. Někde byly poškozeny i části střech.

Na Jihlavsku měli hasiči téměř tři desítky zásahů, převážně kvůli vyvráceným stromům. Kromě silnic zablokovaly stromy také vlakové trati u Jihlávky a u Třeště. V Hrutově hořela trafostanice, škody se teprve vyčíslují. V obcích Doupě a Třeštice vítr vyvrátil do silnic čekárny z autobusových zastávek.

Na Pelhřimovsku bylo nejvíc zasaženo okolí Žirovnice a Počátek. V obou sídlech pomáhali hasiči čerpat vodu ze sklepů a garáží; v Počátkách byly odstraňovány i nánosy krup.

Na Žďársku vyjížděli hasiči kvůli dešti čtyřikrát. Dvě události se týkaly vyvrácených stromů, dvakrát musela být čerpána voda ze sklepů. Na Havlíčkobrodsku nebyly kvůli bouřkám hlášeny žádné potíže.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)