Výrazný nárůst dopravních nehod cyklistů zaznamenali v letošních letních měsících policisté na Vysočině.

Zatím poslední vážnější případ havárie cyklisty se stal v pondělí před osmnáctou hodinou na silnici mezi Pístovem a Popicemi na Jihlavsku. „Čtrnáctiletý cyklista jel od Pístova na Popice. Při projíždění levotočivé zatáčky vyjel vpravo do příkopu. Utrpěl těžké zranění s dobou léčení šest až osm týdnů,“ popsala mluvčí krajského ředitelství policie Dana Čírtková.

Policisté v přítomnosti cyklistovy matky provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem. Naměřili mu 1,22 promile. Hoch měl na hlavě přilbu, jinak mohly být následky mnohem vážnější.

Z policejních statistik vyplývá, že policisté v kraji vyšetřovali celkem sedm desítek dopravních nehod s účastí cyklistů. S pětačtyřiceti případy mají mezi bourajícími jezdci na kolech převahu muži.

Následky jsou vážné

Za stejné období loňského roku vyšetřovali výrazně menší počet takových nehod, bylo jich šestačtyřicet. Nejvíce cyklistů havarovalo letos na Jihlavsku (23) a na Žďársku (17). „Při dopravních nehodách dva cyklisté zemřeli. Na začátku dubna se tak stalo na silnici u obce Vystrčenovice na Telčsku a na konci téhož měsíce v Černovicích na Pelhřimovsku,“ uvedla mluvčí.

Dvanáct cyklistů se zranilo těžce a dalších šestapadesát utrpělo lehká zranění. Alarmující je, že v devětačtyřiceti případech byli cyklisté viníky dopravní nehody. V pěti případech policisté zjistili, že nehodu zavinil podnapilý cyklista.

„Vloni za stejné období nezemřel v kraji žádný cyklista, devět jich bylo těžce zraněno a devětadvacet vyvázlo s lehkým zraněním. V podnapilém stavu havarovalo loni ve stejném sledovaném období sedm cyklistů,“ vyčíslila přehled případů mluvčí Čírtková.

Podle ní cyklisté při svých cestách často zapomínají, že pro ně platí stejná pravidla silničního provozu jako pro ostatní řidiče.

Mladí jen s přilbou

Ta jim ukládají řadu povinností. Například cyklisté do osmnácti let věku musí navíc za jízdy použít ochrannou přilbu. Nikdo nesmí jet bez držení řidítek, držet se jiného vozidla, vézt za jízdy druhé jízdní kolo, ruční vozík, psa nebo jiné zvíře.

Nesmí se vozit předměty, které by znesnadňovaly řízení kola nebo ohrožovaly jiné účastníky provozu. Při jízdě také musí mít cyklista nohy na šlapkách. Za snížené viditelnosti musí být bicykl též náležitě osvětlen.