Tak to tu ještě nebylo, říkají jedním dechem jihlavští policisté. V pondělí totiž za nimi přišel řidič Audi A6, který se minulý týden srazil na obchvatu Jihlavy s nákladním autem autoškoly Koutný, a přiznal, že nese na nehodě vinu.

„Řekl jsem do protokolu, že za nehodu můžu já, protože jsem nedával pozor. Nevím, jak se to mohlo stát,“ řekl Deníku sám řidič osobního auta Jan Bastr z Čížova u Jihlavy.

Proč šel po třech dnech na policii doplnit svoji původní výpověď z místa nehody, nechtěl Jan Bastr více komentovat s odvoláním na probíhající vyšetřování.

Ozvala se rána

Nehoda se stala v pátek 28. ledna kolem půl druhé odpoledne. Žák autoškoly jel po obchvatu směrem od Havlíčkova Brodu a do Jihlavy odbočoval vlevo na konci obchvatu do Znojemské ulice.

„V tu chvíli od Znojma určitě žádné auto nejelo,“ řekl Zdeněk Francálek, otec žáka z autoškoly. Souhlas s odbočením vlevo dostal mladík za volantem i od svého instruktora. Pak se ale ozvala rána a nákladní vozidlo autoškoly, které mělo naloženo deset tun, se po nárazu do zadní části otočilo o devadesát stupňů. Man měl po nárazu utrženou zadní nápravu. Nikomu se naštěstí nic nestalo.

Podle řidičů je křižovatka velmi nebezpečná. Je tam snížena rychlost a ve směru od Jihlavy je stopka.

„Když se srazili, tak se tam objevil nějaký pán z Brna v octavii, který nadával na řidiče v audi, že ho v Čížově předjel na plné čáře, takže se nediví, že už dojel,“ poznamenal Zdeněk Francálek, podle kterého musel jet řidič audi hodně rychle.

V neděli vydala policejní mluvčí Dana Čírtková zprávu, že nehodu zavinil řidič autoškoly, který se při odbočování vlevo nechoval ohleduplně a ukázněně, když nedal přednost protijedoucímu autu. Jenže s tím nesouhlasí majitel autoškoly Miloš Koutný a považuje to za dezinformaci, která poškozuje dobré jméno jeho firmy, a chce si na mluvčí stěžovat. „Paní Čírtková hodila vinu na autoškolu, přestože míru zavinění policisté teprve zjišťují. Byly to její osobní závěry a zachovala se spíš jako novinář než policista, “ hájí se Miloš Koutný.

Čírtková se ale brání, že nemohla tušit, že řidič audi přijde v pondělí na policii a přizná vinu. „Mluvila jsem o tom s policisty a podle nich je to velice málo častý jev, aby se někdo přišel k něčemu takovému přiznat,“ podotkla Dana Čírtková.

Miloš Koutný se s řidičem audi Janem Bastrem zná, protože k němu chodí na přezkoušení jako profesionální řidič. Jezdí totiž pro jednu jihlavskou přepravní společnost.

Případem se bude zabývat jihlavský magistrát, který by měl rozhodnout, kdo je viníkem nehody. Podle Čírtkové to může dopadnout i tak, že viníci nakonec budou dva. Jak řidič autoškoly kvůli nedání přednosti, tak i řidič audi kvůli nepřiměřené rychlosti.

Jenže pro Miloše Koutného jako majitele autoškoly je to velmi podstatná věc. Pokud by nesl vinu na nehodě řidič audi, dostal by Koutný od pojišťovny náhradu škody. V opačném případě je to téměř vyloučeno. Předběžná škoda na nákladním autě byla odhadnuta na 300 tisíc korun.