Právníci jihlavského magistrátu už brzy podají žalobu na pětadvacetiletého Vojtěcha Klusáka z Jihlavy. Budou po něm vymáhat milionovou škodu, kterou způsobil, když před dvěma lety z neopatrnosti zapálil dům v Třebízského ulici v Jihlavě. Většina rodin musela dům opustit a několik měsíců žili v náhradních bytech.

„Žalobu na náhradu škody podáme začátkem července. Nyní dokončujeme shromažďování podkladů,“ informoval mluvčí magistrátu Radek Tulis. Oprava poničeného domu od ohně a následného hašení přišla městskou kasu na 2,7 milionu korun. Kromě střechy, která byla poničena nejvíc, musela projít opravou všechna patra domu.

Neopatrného žháře vypátrali policisté na základě výpovědi svědků z domu v Třebízského ulici. Mladík se pak přiznal, že na půdě přespával a v osudný den si zapálil svíčku a usnul. Když se vzbudil, část půdy už hořela. Místo aby přivolal pomoc, z místa utekl.

Bylo velkým štěstím, že při požáru nebyl nikdo zraněn. Někteří lidé z domu se nadýchali kouře a utrpěli psychický šok, když museli část noci strávit na ulici. Netušili, jestli se budou moci do bytů, kde nechali všechny své věci, ještě někdy vrátit.

Policie případ uzavřela jako přestupek. Hasiči dali Vojtěchu Klusákovi pokutu pětadvacet tisíc korun. Tu nezaplatil, a tak začali právníci peníze vymáhat. Podle informací Deníku mladík pokutu splácí.

Protože se úřadům podařilo žháře najít, musí zástupci města po pachateli ze zákona škodu vymáhat.

Požár domu vypukl skoro přesně před dvěma roky z 8. na 9. června. Nejvíc postižené bylo druhé patro, kde oheň a voda zničily čtyři byty. Byty silně zapáchaly od vlhka a plísní. Na nejvíce poničené patro se vrátila pouze jedna rodina.

Podle dokumentu, který má Deník k dispozici, musely být byty kompletně opraveny včetně rozvodů plynu. Zdi musely být ošetřeny nástřikem proti plísním. Jen oprava střechy stála 1,4 miliony korun. Původní elektroinstalace byla stará přes sedmdesát let a voda z hasičských hadic jí zcela zničila.