V těchto dnech není v Jihlavě zřejmě nebezpečnějšího místa, než je křižovatka v centru města u City Parku. Řidiči si tam musí dávat pozor na zmatené chodce, a ti naopak na některé bezohledné motoristy. Dopravu v křižovatce místo semaforů už od čtvrtka řídí policisté. Ne všichni řidiči a chodci se ale v jejich signálech vyznají.

„Největším problémem jsou chodci, kteří na přechody vstupují, kdy nemají,“ upozornil policista Zbyněk Koreš, který s kolegou včera řídil křižovatku mezi jednou a třetí hodinou odpoledne.

Oba se v jednu chvíli pořádně vyděsili. Asi devítiletá dívka s květinou v ruce se rozhodla přecházet silnici, kdy neměla přednost, a málem na to doplatila. Policista Koreš si na poslední chvíli všiml, že dívka vstoupila na přechod poté, co zmatená řidička dala dívce přednost, přestože to neměla dělat. Jenomže v dalším pruhu jelo auto, které mělo volnou cestu, a dívku, která vstoupila do silnice, řidič v tu chvíli nemohl vidět.

Policista Koreš, který tou dobou stál u přechodu, začal přes celou křižovatku křičet. Dívka se rozběhla a naštěstí ji auto minulo. „Když jsem viděl, jak dívka směřuje rovnou pod kola přijíždějícího auta, tak mi z toho nebylo dobře,“ poznamenal policista Koreš. Ten pak dívce vysvětlil, že nemůže přecházet tak rušnou křižovatku, aniž by k tomu dostala signál.

„Je vhodnější, když děti bez doprovodu rodičů počkají v takových situacích na dospělé a přejdou s nimi. Je jasné, že tak malé dítě nemůže znát pokyny policisty uprostřed křižovatky, když je mnohdy neznají ani řidiči,“ podotkl policista Koreš. V tomto případě je výhodou, že na dotčené křižovatce se tvoří velké zástupy lidí, takže přecházejí hromadně.

Nejbezpečnější je přecházet na přechodu u hlavního vchodu do City Parku, protože u něj řídí dopravu druhý policista a má větší kontrolu nad chodci. Pro řidiče a chodce by bylo bezpečnější, kdyby mohl být na místě i třetí policista.

Policisté mohou řidiče za nerespektování svých pokynů v krajním případě trestat jako za jízdu na červenou. Za to hrozí pokuta až dva a půl tisíce korun a ztráta bodů.

Křižovatka bude ručně řízena ještě několik dní zhruba od sedmi od ráno do sedmi večer. Semafory jsou na tomto rušném místě vypnuté kvůli modernizaci.