Hasiči, ale i lékaři sloužící na přelomu roku v ordinacích pohotovostí dobře vědí, že novoroční veselí se může ve vteřině změnit v tragédii. Každoročně proto před posledním dnem roku lidi upozorňují a varují před možným nebezpečím.

„Chybou je domácká a amatérská výroba pyrotechniky. Problematické je i kupování zábavní pyrotechniky u stánkařů,“ upozorňuje hasič Petr Skála a dodává: „Pokud se ale bez ní lidé na Silvestra neobejdou, kupovat by ji měli zásadně jen v kamenných obchodech a hlavně s návodem v češtině.“

Skála doporučuje, aby si lidé před odpalováním připravili kbelík s vodou. „Právě tam je na dobu čtyřiadvaceti hodin nutné odložit všechnu pyrotechniku, která selže. Opakované pokusy o odpálení takové pyrotechniky jsou nesmírně nebezpečné,“ varuje Skála. Ten také připomíná, že lidé by měli rakety a dělobuchy odpalovat jen na volných prostranstvích a kolmo do vzduchu.

Nebezpečná krása

V poslední době se mezi lidmi rozšířilo i pouštění lampionů štěstí. Zdání, že jde o nevinnou zábavu, ale klame. Stále jde podle Skály o otevřený oheň a velmi záleží na tom, kam lampion s hořící svíčkou dopadne. „Lampiony by lidé neměli vypouštět při větrném počasí ani v blízkosti obydlí, stohů slámy, nebo u skladů s hořlavinami. Lampion by také měli sledovat po celou dobu jeho letu, aby se ujistili, že zhasl ještě ve vzduchu,“ říká Skála.

Častým úrazem, s nímž se lékaři při novoročních oslavách setkávají, jsou popáleniny.

„Je dobré připomenout, že postižené místo máme chladit proudem studené vody. Zmírní to bolest a zamezí šíření tepla do hloubky tkáně,“ vysvětluje praktický lékař Petr Adam. „Každopádně popálenina s plochou 15 procent u dospělého a 10 procent u dětí a starších osob je závažným poraněním a odborná pomoc je v takovýchto případech zcela nezbytná,“ míní Adam.