Okresní soud v Jihlavě včera potrestal sedmapadesátiletého řidiče Dušana Fiedlera z Jihlavy za tragickou nehodu na nebezpečném sjezdu z dálnice D1. Zemřel při ní motorkář.

Smrtelná nehoda se stala loni 23. května. Fiedler tehdy řídil dodávku Mercedes a sjížděl s ní z dálnice na jihlavský přivaděč. Podle soudu nedal přednost motorkáři, který tou dobou jel po hlavní silnici od Jihlavy na Havlíčkův Brod. Po střetu s dodávkou motorkář zemřel.

Dušan Fiedler dostal včera za usmrcení z nedbalosti trest odnětí svobody na čtrnáct měsíců, podmínečně odložený na dva roky. Kromě toho nesmí tři roky sednout za volant.

Rozsudek není zatím pravomocný. Státní zástupce se sice odvolání vzdal, ale Fiedler si ještě ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Motorkáře neviděl

Dušan Fiedler se od začátku hájil tím, že motorkář nebyl vidět, protože jel těsně za kamionem, který odbočoval na Prahu. „Podle jednoznačného závěru soudního znalce mohl obžalovaný motorkáře vidět a  předpokládat jeho směr jízdy,“ podotkl soudce Vladimír Sova.

Podle znalce jel šestačtyřicetiletý řidič motorky rychlostí mezi 90 a 120 kilometry v hodině. Lékaři rychlé záchranné služby na místě nehody bojovali o jeho život, ale asi hodinu po nehodě na následky zranění zemřel.

Teprve po této tragické nehodě policisté navrhli pro sjezd nové značení. „Tento zcela nevyhovující stavební způsob napojení dálnice je v celé republice raritou v tom negativním slova smyslu,“ řekl už před časem jihlavský policejní dopravní inženýr Jiří Kučera.

Nové značení se u sjezdu objevilo během několika týdnů. Rychlost od Jihlavy byla před sjezdem na Prahu snížena z devadesáti na sedmdesát kilometrů v hodině, zelené sloupky lépe rozlišují nájezd a sjezd z dálnice, asfalt u křižovatky ve směru od Jihlavy byl zdrsněn a červeně rozlišen. V úseku jsou také značky, které upozorňují na možný střet, a jízdní pruhy ve směru na Prahu a Havlíčkův Brod jsou označeny zkratkami přímo na silnici. Od té doby se na sjezdu nestala žádná závažná dopravní nehoda.

Ve stejném směru, jen o několik metrů dál je další nebezpečné místo, které ale zatím čeká na vyřešení. Jde o křižovatku u Tří věžiček.

Stále nebezpečné

Policisté již navrhli úpravy ve značení – snížení rychlosti, označení obce, červený asfalt. Podle řidičů a majitelů okolních firem je to stále málo a křižovatka je dál pro řidiče nebezpečná. Na konci loňského roku se začalo mluvit o kruhovém objezdu, ale podle studie, kterou si nechalo udělat Ředitelství silnic a dálnic, by v tomto místě bylo vhodnější instalovat semafory.