S prosbou o pomoc při vyšetřování lednové nehody se obracejí na případné svědky policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově.

Karambol se stal ve středu osmnáctého ledna u Vojslavic na Pelhřimovsku, na devětasedmdesátém kilometru dálnice D1. „Ve směru na Brno jela nákladní souprava tvořená tahačem tovární značky Mercedes Benz červené barvy a béžovou cisternou. Tato souprava jela v pravém jízdním pruhu. Před ní jelo osobí auto VW Passat s pražskou registrační značkou,“ popsala začátek nebezpečné situace krajská policejní mluvčí Dagmar Čírtková.

„Z pruhu pro pomalu jedoucí vozidla se snažilo do pravého jízdního pruhu najet nákladní vozidlo. Řidič Mercedesu proto přejel do levého pruhu, aby mu umožnil bezpečné zařazení,“ pokračovala mluvčí.

V okamžiku, kdy už jel červený Mercedes v levém pruhu, se těsně před něj zařadil také passat. „Jeho řidič náhle snížil rychlost, aniž by to vyžadovala bezpečnost provozu, čímž omezil a ohrozil nákladní soupravu řidiče jedoucí za ním,“ popsala mluvčí.

Aby zabránil střetu, byl řidič soupravy nucen sešlápnout brzdu a strhnout řízení doprava. „Po tomto manévru se návěs pro sypký náklad dostal do smyku a strhl celou soupravu přes pravý pruh na krajnici, kde pravou zadní částí návěsu narazil do svodidla,“ vylíčila mluvčí.

Řidič poškozené soupravy pak zastavil a hned za ním zůstal stát i řidič dalšího nákladního vozidla, který událost viděl. Řidič passatu, který celou kolizi zřejmě způsobil, pokračoval v jízdě a hlídka jej zastavila až u Velké Bíteše.

„K objasnění okolností této nehody a pro určení míry zavinění by policisté potřebovali svědectví dalších řidičů, kteří celou kolizi viděli,“ uvedla mluvčí Čírtková.

Policisté podle ní uvítají i svědectví řidičů, kteří by mohli popsat situaci a chování řidičů, zejména chování řidiče černého passatu s pražskou značkou v pětikilometrovém úseku před místem nehody.

„Žádáme o svědectví také všechny řidiče, které zde osmnáctého ledna případně černý passat s pražskou značkou nějak omezoval nebo ohrožoval,“ uzavřela mluvčí s tím, že informace lze volat i na tísňovou linku 158.