Na tísňovou linku 112 loni na Vysočině směřovalo téměř 130 tisíc hovorů. Je to největší počet volání od roku 2008, kdy byla tato linka zavedena. Drtivá většina telefonátů však byla planých nebo i zlomyslných. V roce 2010 byl počet hovorů na lince 112 přibližně o 11 tisíc nižší. Informovala o tom krajská mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

„Jako každý rok, tak také vloni jsme zažili největší příjem volání v páteční podvečery a o víkendech. Někteří lidé se totiž po požití alkoholu voláním na tísňovou linku doslova baví. Vymýšlejí si různé události a historky, které se nestaly,“ uvedla Musilová.

Pokuta za zlomyslné volání může podle Musilové dosáhnout až 200 tisíc korun. Tato částka je platná od začátku letošního roku v souvislosti s účinností novelizace zákona. „Sankce ale ještě nebyla proti nikomu uplatněna, zatím nenastal tak dramatický případ, kdy bychom k tomu museli přikročit,“ řekla Musilová.

Nejvíc na tísňovou linku volají malé děti nebo staří lidé, opilců a vtipálků je podle ní méně. Jak se vyjádřila mluvčí Musilová, technické vybavení umožňuje lokalizovat místo, odkud někdo na linku 112 volá. „Už z toho se dá v mnoha případech velmi rychle posoudit, zda k ohlašované události opravdu došlo, nebo zda si volající pouze vymýšlí,“ uvedla mluvčí.

Operátoři linky 112 jsou schopni odbavovat tísňové hovory nejen v češtině, ale také v angličtině a němčině. V případě potřeby mají k dispozici softwarovou podporu i v dalších světových jazycích.