O život přišli dva lidé a tři skončili s těžkými zraněními v nemocnici poté, co se plně obsazené auto srazilo s tatrou. Řidič, který při nehodě zemřel, neměl řidičské oprávnění a řídil pod vlivem alkoholu.

Na Jihlavsku od začátku roku řešili policisté už dvanáct dopravních nehod, při nichž hrál roli alkohol. I to byl důvod, proč se policie na řidiče zaměřila v rámci akce Řídím piju nealko pivo.

„Celkem policisté v průběhu minulého týdne kontrolovali 149 řidičů, které obdarovali nealkoholickým pivem a alkoholtestrem, neboť žádný z kontrolovaných řidičů nebyl pod vlivem alkoholu," potvrdil Zdeněk Mlčoch z Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina. Během akce policisté odhalili jedenáct řidičů s jinými prohřešky. Většina z nich neměla auto v dobrém technickém stavu.

Kontroly probíhaly nejdříve v ulici Na Dolech v Jihlavě a následně v Nových Domcích. Další akce se uskutečnila v Čížově, na Hosově kopci na silnici II. třídy ve směru na Jihlavu a v Jamném.

Cílem projektu je představit a rozšířit povědomí veřejnosti o nápoji pro řidiče, který je při řízení vozidla vhodnou a bezpečnou náhradou alkoholického piva.

Za alkohol může skončit za mřížemi

Řidiči, kteří řídí vozidlo pod vlivem alkoholu, se vždy dopouštějí protiprávního jednání. „Pokud policisté naměří u řidiče hodnotu menší než jedno promile, tak se řidič dopouští přestupku. Za tento přestupek lze udělit pokutu až do výše padesát tisíc korun a zákaz činnosti až na dva roky," přiblížil trest Mlčoch.

V případě, že řidiči naměří více než jedno promile, může být postih podstatně tvrdší. „Řidič se dopouští trestného činu, za ten může být potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti," vyjmenoval policejní komisař.