Školáci i předškoláci věnují spoustu času svým mnohdy i nebezpečným hrám a dospělí mají plno práce s dohlížením.

Kolik práce mají v této době dětští lékaři? Reportérka Deníku navštívila ve čtvrtek dopoledne, za zhruba pětadvacetistup­ňového horka, ordinaci na jihlavském Domě zdraví.

Ta praskala ve švech. „Čekáme tady už dvě nebo tři hodiny,“ říkali někteří dospělí, kteří děti doprovázeli. Vzhledem k dovoleným nefungují nyní zdaleka všechny ordinace pediatrů.

Také jihlavská záchranka má práci

Práci s dětmi mají i záchranáři. „Důvody jsou různé. Od odřenin přes drobné řezné ranky až po otřesy mozku a zlomeniny končetin.“ potvrdil mluvčí jihlavské záchranky Miroslav Havlík.

„Úrazy u nejmenších jsou zpravidla způsobeny rodičovskou nepozorností. Dítě na sebe převrhne hrnek a opaří se čajem nebo kávou. Když jde o předškoláky, je to vina jejich zvídavosti, touhy po poznání. Nedokážou správně odhadnout rizika a pořežou se o nějaké sklo nebo ostrý předmět. Školáci se zase zraňují nejčastěji při sportu,“ doplnil Miroslav Havlík.

Jako příklad úrazu při sportu připomněl devítiletou holčičku, která se v úterý zranila při sportovním lyžování v Kostelci na místním rybníku.

Se zlomeninou nohy byla dívka transportována vrtulníkem do nemocnice. Tam byla operována. V současné době je již v domácím ošetřování a prý čeká na další operaci.

I letos se již objevil problém s „frajerským“ skokem do vody. „Jednalo se o teenagera, který se chtěl vytáhnout před přítelkyní. Tito lidé si mohou prudkým nárazem o kameny způsobit zlomeninu krčního obratle a mohou ochrnout kvůli své neuváženosti a nepozornosti,“ uvedl Havlík.

Také primář dětského oddělení jihlavské nemocnice Milan Svojsík sdílí názor, že nehoda dítěte je často zapříčiněna nepozorností.

„Největším opatřením proti dětským úrazům je preventivní působení v rodině,“ ví Svojsík.

Letošní léto je podle něj na úrazy bohaté. „Jen tento týden ve středu jsme na oddělení měli tři případy otřesů mozku u dětí do šesti let. Také tu byl před nedávnem malý chlapec, který lezl na strom s kamarády a spadl. Nebyl u toho žádný dozor dospělého. Samozřejmě, že jsou během prázdnin děti divočejší, ale k některým případům by nemuselo vůbec dojít, kdyby tam nebylo nějaké to zanedbání,“ pokračoval primář Svojsík.

To, že zranění svojí dcery mohla zabránit, přiznala reportérce Deníku maminka několika dětí, paní Anežka.

„Moje dcera měla před nedávnem komplikovanou zlomeninu nohy. Lezla na zeď a spadla. Ležela pak týden v nemocnici. Byla to i moje vina, někdy nestíhám na všechny dávat pozor,“ sypala si žena popel na hlavu.

K tomu, co si děti všechno způsobí v nestřeženém okamžiku, se vyjádřil i otec desetiletého chlapce a mladší holčičky, pan Petr. „Myslím, že děti bez dohledu napadají různé věci, a proto pak chodí domů s odřenými koleny,“ řekl táta Petr.

Pozor i na klíšťata

Primář Svojsík jinak upozornil na hrozbu infikovaných klíšťat.

Doporučil nechat dítě naočkovat proti encefalitidě. O nic méně závažnější není ani dětská borelióza.

Další hrozbou letošního léta jsou otravy z hub. Jde především o špatnou tepelnou přípravu hub, které mohou být jinak i jedlé.

Jana Georgievová