Na silnicích leží led se sněhem. „Místně stojí nákladní auta, provoz pro osobní auta je možný pouze se zvýšenou opatrností. Dálnice D1 na 97. kilometru ve směru na Brno stojí, kolona je dlouhá sedm kilometrů,“ sdělila v sobotu ráno policejní mluvčí Dana Čírtková.

close Klona měla po deváté hodiny dvacet kilometrů. Před půl desátou se na místo dostavil vyprošťovací speciál. Zdroj: PČR info Zdroj: PČR zoom_in Klona měla po deváté hodiny dvacet kilometrů. Před půl desátou se na místo dostavil vyprošťovací speciál Po deváté hodině dopolední již kolona měřila asi dvacet kilometrů. „K nehodě, která se stala kolem páté hodiny ranní, se nemohla dostat odtahová technika. Největší problémy nám dělají řidiči kamionů, kteří nechávají vozy v levém jízdním pruhu a blokují tak průjezd silničářům a odtahovým službám," upozornila policejní mluvčí.

Situace se změnila před půl desátou. Na místo se dostavila vyprošťovací technika specializované firmy. Pracovníci začali odstraňovat nepojízdné nákladní soupravy a provoz byl obnovený kolem půl jedenácté. „Na Vysočině stále hustě sněží a silnice jsou pokryté vrstvou sněhu, týká se to zejména dálnice a úseku z Humpolce do Jihlavy. Silničáři neúnavně prohrnují, ale sníh zůstává ležet na dálnici," popsala problémy Čírtková.

Další nehoda, která provoz zkomplikovala, se stala o půl jedné odpoledne. Figurovalo při ní osobní auto s přívěsem a nehoda se stala na 90,5 kilometru ve směru na Prahu. „Při nehodě se zranili dva lidé, provoz  v místě byl omezený na průjezd jedním pruhem," upozornila Čírtková.

Jak doplnila, doprava na dálnici se zastavila znovu v pět hodin odpoledne. Kamiony totiž zablokovaly celou šíři dálnice na 78. kilometru ve směru na Brno a nemohly vyjet ve stoupání. „Policisté z dálničního ddělení Velký Beranov museli k místu dostat sypač z protisměru," poukázala policejní mluvčí i na bezohlednost řidičů kamionů, kteří jeli v levém jízdním pruhu. Zdržení bylo tentokrát krátkodobějšího charakteru, kolona se zvolna rozjela si po čtvrt hodině.

Ve večerních hodinách policisté sdělili, že jen za sobotu se stalo dvaačtyřicet nehod a zranili se při nich lehce čtyři lidé.

„Nebývalé množství sněhu leží na silnicích a stále sněží. Všichni musí počítat s komplikacemi v dopravě,“ upozornila dopoledne Čírtková.

Z důvodu vytrvalého a silného sněžení se museli lidé vypořádat s omezením dodávek elektrické energie v některých regionech. „Na Vysočině to bylo pět poruch především na Pelhřimovsku s celkovým omezením zhruba pět set padesát domácností," informoval Roman Šperňák, který je mluvčí distribuční společnosti EG.D.

Příčiny poruch jsou podle něho hlavně pády stromů nebo větví, které nevydržely nápor sněhu, do elektrického vedení. V následku toho pak dochází k poškození vodičů, sloupů a dalších prvků distribuční soustavy. „Celý den děláme maximum pro to, abychom dodávky elektrické energie dokázali obnovit co nejrychleji. Díky dálkově ovládaným prvkům v síti se nám daří dopady poruch snižovat na minimum, ale tam, kde se potřebujeme dostat fyzicky na místa poruch, nám vzhledem k množství napadané sněhu práce komplikuje špatná dostupnost zařízení a sjízdnost komunikací," sdělil v sobotu večer Šperňák.

Meteorologové varují před dalším vydatným sněžením. „Od pátečního dopoledne napadlo v části jižních Čech a Vysočiny dvacet až pětačtyřicet centimetrů sněhu,“ sdělili na síti X.

V krajském městě bylo k sobotnímu ránu bezmála půl metru sněhu. „Za pátek napadlo na stanici ČHMÚ v Jihlavě, Hruškových Dvorech k sedmé hodině ranní čtyřicet centimetrů nového sněhu a celková sněhová pokrývka k sobotnímu ránu byla osmačtyřicet centimetrů," sdělil Deníku Petr Janoušek, který je dobrovolným pozorovatelem počasí pro Český hydrometeorologický ústav v Jihlavě.

Velké komplikace mají obyvatelé na jihu Čech. Podívejte se, jak to v sousedním kraji vypadá.

Nehody v uplynulých dnech

V pátek bylo na Vysočině nahlášených pětasedmdesát nehod. „Bylo komplikované je dokumentovat, dojezd na místo byl obtížný,“ dodala mluvčí. V pátek se stala tragická nehoda u Pacova na Pelhřimovsku a večer stály kamiony také na silnici I/38 u Dlouhé Brtnice na Jihlavsku.

Sníh potrápil řidiče na Vysočině již v polovině týdně. U Humpolce se stala vážná nehoda, řidič kamionu ji nepřežil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jako jediná v Česku: jihlavská zoo chová unikátního prasojelena, podívejte se

Zoo Jihlava momentálně jako jediná v České republice chová babirusy sulaweské. Tito vzácní "prasojeleni" patří mezi klenoty zahrady. | Video: Simona Kubičková