Počet nehod se meziročně mírně snížil. Loni se za první pololetí odehrály dva tisíce dvě, letos o dvaadvacet méně. Ve všech okresech jich bylo zhruba stejně, stejně jako loni v pozitivním směru vybočuje jen Pelhřimov. Letos se také oproti předchozímu roku výrazně snížil počet nehod na dálnici.

Bohužel si dopravní nehody již vyžádaly šestnáct obětí, což je stejný počet jako loni za stejnou dobu. „Dvanáct účastníků zemřelo bezprostředně po dopravní nehodě a čtyři účastníci podlehli vážným zraněním po několika dnech ve zdravotnickém zařízení,“ upřesnila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Takto nově vybavený chemostacionář vypadá.
OBRAZEM: Veřejnost pomohla vybavit jihlavský chemostacionář

Dalších třiačtyřicet účastníků se při nehodách těžce zranilo, to je oproti loňsku pokles o sedm osob. Stejně jako loni je jejich počet výrazně nejvyšší na Žďársku. Výrazně se ale zvýšil počet lehce zraněných, 680 osob je o sto třiadvacet více než loni, a nárůst zaznamenali policisté ve všech okresech.

Na hmotné škodě, která byla za prvních šest měsíců téměř sto třicet milionů, se stále výrazně podepisuje lednová hromadná nehoda na dálnici D1, součet škod evidovaných pod dopravním odborem Velký Beranov činí přes 41 milionů. Nicméně škody jsou letos vyšší ve všech okresech kromě Jihlavska. Největší nárůst byl na Žďársku, škoda je o více než pět milionů vyšší než loni a částka téměř dvacet milionů mezi okresy dominuje.

Pod vlivem omamných a psychotropních látek bylo letos pět řidičů, čtyři z nich v okrese Havlíčkův Brod. Loni byly za prvních šest měsíců jen dva, shodou okolností oba na Źďársku.

V pětaosmdesáti případech havaroval řidič pod vlivem alkoholu, to je o dvacet sedm procent více než loni za stejnou dobu. Letos měli řidiči často i více než tři promile. „Vysoké hladiny alkoholu v krvi nebyly letos výjimkou ani u dopravních nehod řidičů kamionů na dálnici D1,“ prozradila Čírtková a dodala, že se na alkohol za volantem budou policisté na Vysočině i nadále zaměřovat. V létě pak budou také častější kontroly motocyklistů, cyklistů a chodců.

Vladimír Mišík & ETC
Prázdniny v Telči odstartuje koncert Vladimíra Mišíka s Etc.