„Lednové tragické dopravní nehody se ve dvou případech týkaly střetů vozidel s chodcem,“ informovala mluvčí krajského ředitelství Policie ČR Dana Čírtková. V jednom případě se dopravní nehoda stala na přechodu pro chodce dokonce za dobrých světelných podmínek.

Druhá dopravní nehoda se stala večer v Přibyslavi, kdy starší žena přecházela přes frekventovanou silnici mimo přechod pro chodce. „Při pěti dopravních nehodách v lednu zemřeli řidiči osobních vozidel. V třech případech vyšlo při šetření tragických nehod najevo, že řidič nebyl za jízdy připoután bezpečnostním pásem,“ upřesnila Čírtková.

„Zejména při šetření vážných dopravních nehod se velice často setkáváme s tím, že řidiči obrovsky hazardovali, plně se nevěnovali řízení, chovali se bezohledně, agresivně a porušili ta nejzákladnější ustanovení zákona na pozemních komunikacích. Proto musí počítat s častějšími silničními kontrolami a přísnějšími sankcemi,“ popsal rizikové chování řidičů David Jirák vedoucí odboru dopravní policie.

Únorové dopravní nehody si připsaly na konto smrti dvě oběti. Při nehodách zemřeli podle Dany Čírtkové dva řidiči osobních vozidel. V jednom případě policisté při šetření nehody zjistili, že řidič nebyl při jízdě připoután bezpečnostním pásem.

„Je obtížné komentovat skutečnost, že při čtyřech dopravních nehodách s tragickým následkem nebyli řidiči za jízdy připoutáni. Kdyby tito řidiči bezpečnostní pás použili, nemusely být následky nehod tragické. Proto se budeme při silničních kontrolách zaměřovat také na používání bezpečnostních pásů,“ zdůraznil David Jirák.

Nejčastější příčinou dopravních nehod na Vysočině je skutečnost, že řidič se za jízdy plně nevěnuje řízení a nedokáže pak rychle reagovat na vzniklou situaci. „Téměř denně se s takovými jevy setkáváme na dálnici D1. Výjimkou nejsou ale ani nehody na ostatních silnicích,“ konstatovala Čírtková.

Následně uvedla Dana Čírtková zcela konkrétní příklad takového rizikového chování. Policisté z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali v úterý 11. února odpoledne kolem šestnácté hodiny hlášení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/34 mezi obcemi Chlum a Benátky v katastru obce Ždírec nad Doubravou.

„Dvaatřicetiletý řidič nákladního auta Citroen projížděl po silnici ve směru na Benátky. Řidič se zřejmě nevěnoval řízení a nepřizpůsobil rychlost jízdy s ohledem na vzdálenost, na kterou měl rozhled. Řidič Citroenu nestihl včas zastavit za nákladním vozidlem Avia, které tu bylo odstavené z důvodu poruchy a do Avie narazil. Při střetu se Citroen dostal částečně do protisměru, kde v tu chvíli projíždělo osobní auto Citroen a došlo ke střetu. Osobní vozidlo skončilo po dopravní nehodě v pravém silničním příkopu ve směru jízdy,“ popsala situaci Dana Čírtková.

Jak následně upřesnila, při dopravní nehodě se zranil spolujezdec z nákladního auta Citroen a byl záchrankou odvezen do nemocnice. Lehké zranění utrpěla také spolu jezdkyně z osobního auta Citroen, která ale na místě ošetření nepožadovala. Zdravotníkům oznámila, že lékaře vyhledá později. Policisté provedli u řidičů všech vozidel dechové zkoušky na alkohol. Výsledky byly negativní. Při nehodě vznikla hmotná škod v celkové výši 170 000 korun. Další okolnosti dopravní nehody šetří policisté z dopravního inspektorátu Havlíčkův Brod.