Hasiči od půlnoci zasahovali u stovek událostí. Ve většině případů se jedná o zásahy u popadaných stromů. "Nejvíce událostí řešili hasiči na Havlíčkobrodsku," řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Podívejte se na článek přímo z Brodska: Tuny sněhu a obrovské komplikace. Vysočina se přes noc proměnila v Sibiř

Sněhová kalamita v Přibyslavi. | Video: Deník/Štěpánka Saadouni

Problémy jsou i v dopravě. Policisté hlásí desítky nehod. Dále řeší zapadlá auta, popadané stromy na silnici a špatnou sjízdnost komunikací napříč celým krajem. 

"V půl páté jsme přijali oznámení o dopravní nehodě na dálnici D1 ve směru na Prahu, kde řidič nákladní soupravy nepřizpůsobil rychlost, dostal smyk, který nezvládl. Zlomil se do jednicky a blokuje celou šíří komunikace. Aktuálně probíhá jeho vyproštění," uvedla v sobotu po půl osmé ráno policejní mluvčí Michaela Lébrová. Provoz na dálnici se podařilo obnovit před devátou hodinou ráno. 

Během čtyřiadvaceti hodin na některých místech mohlo napadnout i padesát centimetrů sněhu.

Například v Jihlavě - Hruškových Dvorech od včerejška do dnešního rána napadlo dvanáct centimetrů mokrého a těžkého sněhu. 

Vítr bude silně foukat i v sobotu a v neděli. V polohách nad sedm set metrů nad mořem se budou tvořit sněhové jazyky. 

Předpokláda se, že v souvislosti s oteplením během v neděli a odtáváním sněhu stoupnou hladiny řek.

V pátek večer byla na prvním stupni povodňové aktivity Svratka v Dalečíně. "Operativně byl navýšený odtok z vodní nádrže Vír, dá se proto očekávat, že bude stoupat průtok ve Svratce," informoval v pátek večer mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

V sobotu dopoledne pak doplnil informaci, že akutálně na žádném profilu v povodí Moravy není dosažený stupeň povodňové aktivity. Na vodní nádrži Vír a Mostiště je ponechán zvýšený odtok. "Na základě zpřesněné předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu může docházet na vodních tocích v průběhu dnešního a zítřejšího dne k opětovnému zvýšení hladin na vodních tocích, nejvýrazněji v západní části povodí s dosažením prvního a druhé stupně povodňové aktivity," dodal k tomu Chmelař.

Na Vysočině jsou tisíce domácností bez dodávek elektrického proudu.