Tento hlavní tah z Jihlavy na Znojmo u Markvartic je totiž dalším kritickým místem v kraji. O jeho budoucnosti již diskutují dopravní inženýři z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a senátor Miloš Vystrčil. „Lidé z ŘSD v současné době vypracovávají analýzu, ta by měla být hotova koncem října, nanejvýš začátkem listopadu, pak se rozhodne, co bude s křižovatkou dál. Rozhodně udělám všechno pro to, aby se s tímto místem něco stalo," informoval Vystrčil. Jeho slova potvrdila také ředitelka jihlavského ŘSD Marie Tesařová. „Zatím pouze zpracováváme podklady, více se bude vědět koncem října," doplnila Tesařová.

Možností k vyřešení stavu nebezpečného úseku se nabízí hned několik. „Myšlenka o vybudování kruhového objezdu mi přijde nerealizovatelná. Toto řešení by sice bylo bezpečné, ale stálo by to několik milionů, navíc by se do daného prostoru nevešel," vyloučil jednu z možností Vystrčil. Podobné je to i s mimoúrovňovým křížením, k tomu by bylo potřeba vychýlit celou silnici směrem k Markvarticím.

Nejschůdnějším řešením by podle Vystrčila bylo pořízení moderně řízené světelné signalizace, které by řídili čipy. „V úvahu připadají také zpomalovací semafory na hlavní silnici. Vozidla by zde musela zpomalit, takže v případě srážky by nemuselo dojít k vážným zraněním," popsal možné řešení Vystrčil.

V úvahu připadá také osázení vjezdu do křižovatky směrem od Markvartic svislými zeleno-bílými sloupky, nebo zdrsnění povrchu vedlejší silnice.

Poslední smrtelná nehoda se na této křižovatce stala v únoru tohoto roku. Po srážce dvou kamionů tehdy zahynul řidič jednoho z nich. Podle policie byly na tomto místě z dopravně inženýrského hlediska v minulosti provedeny všechny dostupné úpravy, které vedou ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu. Žádná z nich ale ještě svůj účel nesplnila.

MARKÉTA JELÍNKOVÁ