Muž byl převezen do nemocnice v Novém Městě na Moravě a je v umělém spánku. „Jeho zdravotní stav je velmi vážný," konstatoval mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

S podezřením na otravu metylalkoholem byl muž podle policejní mluvčí Dany Čírtkové převezen do nemocnice v neděli odpoledne. Rozbory na specializovaném pracovišti v Brně už potvrdily, že mužovy zdravotní potíže opravdu způsobilo požití lihoviny s jedem.

Podle policie je to první případ otravou metanolem na Vysočině a žďárští kriminalisté nyní zjišťují, kde a kdy muž k závadnému alkoholu přišel, a kolik ho vypil. „Zahájili jsme úkony trestního řízení, existuje důvodné podezření, že byl spáchán přečin ohrožení zdraví závadnými potravinami," sdělila Čírtková.

Obyvatele Moravce zpráva zasáhla. „Vím to teprve hodinu a jsem v šoku. Netuším, jak se u nás mohl metanol objevit," konstatoval v pondělí po poledni starosta Moravce Oldřich Uhlíř.

Podle lidí z okolí muž zřejmě nechtěně požil jed z domácích zásob. „Do hospody moc nechodil," uvedla servírka jednoho z restauračních zařízení v obci. „To je pravda, znám ho osobně a je moc dobrý člověk, je mi líto, co se stalo," dodal další obyvatel Moravce. Lidé ze vsi chtěli při rozhovorech zůstat v anonymitě. Nešťastnou událost nesou velmi těžce.

S otravou metanolem je v současné době už několik dní hospitalizovaný i dvaapadesátiletý muž v nemocnici v Boskovicích na Blanensku. Jeho stav se podle dostupných informací zlepšuje. „Více o tom, co se mu stalo, bychom mohli vědět po jeho výslechu," řekla mluvčí blanenské policie Iva Šebková. Kdy ale bude možný, to se zatím neví.

Nemocnice přijala muže v kritickém stavu. Policie u něj doma našla láhve s alkoholem. Zkoumání v laboratořích ukázalo, že zdrojem otravy však nebyla ani jedna z nich. Kde se tedy muž závadného alkoholu napil, to se zatím stále neví.

Metanol je alkohol, který lidský metabolismus mění na formaldehyd a kyselinu mravenčí, které jsou pro člověka silně toxické. Ve větších dávkách způsobuje oslepnutí a smrt. Policisté proto nadále varují před nákupem alkoholu nejasného původu. V oběhu jsou stále dva tisíce litrů nebezpečných lahví.

Od září 2012 zabil metanol v zemi již 51 lidí, další desítky skončily v nemocnici. Policie stíhá v souvislosti s touto kauzou přes tři desítky lidí.