Na silnici třetí třídy u Golčova Jeníkova na Havlíčkobrodsku v sobotu odpoledne zemřel při srážce s nákladním autem devětatřicetiletý motorkář z Havlíčkobrodska. Při dopravní nehodě utrpěl řidič motocyklu zranění, kterým na místě podlehl. Nikdo jiný zraněn nebyl, uvedl policejní mluvčí Martin Dušek. Řidič motocyklu Kawasaki před křižovatkou k obcím Chrastice a Golčův Jeníkov najel částečně do protisměru, kde se střetl s protijedoucím nákladním vozidlem MAN s přívěsem, popsal mluvčí nehodu.

Policisté u dvaačtyřicetiletého řidiče nákladního auta provedli dechovou zkoušku ke zjištění alkoholu s negativním výsledkem. Škodu na nákladním vozidle odhadli přibližně na 100 tisíc korun a na motocyklu zhruba na 50 tisíc korun. Okolnosti tragické dopravní nehody policisté dál vyšetřují.

Policisté kraje Vysočina od začátku letošního roku do 30. června šetřili v našem kraji celkem 66 dopravních nehod, při nichž měli účast motocyklisté. Při těchto nehodách jeden motocyklista zemřel, třináct jich utrpělo těžké zranění a osmačtyřicet jich bylo zraněno lehce.

Upadl pod vozidlo záchranné služby

K tragické nehodě motocyklisty došlo v sobotu 29. března. Nehoda se stala na silnici první třídy u obce Mrákotín v lokalitě u Hamerského rybníka v místě odbočky na obec Dobrá Voda. Šestadvacetiletý řidič motocyklu Honda 600 z Jihlavska jel po silnici ve směru od Telče na Mrákotín. V prudké pravotočivé zatáčce na horizontu nepřizpůsobil rychlost jízdy, nezvládl svůj stroj, s motocyklem upadl na vozovku přímo pod protijedoucí vozidlo rychlé záchranné služby. Při střetu utrpěl řidič motocyklu těžké zranění, kterému na místě podlehl. V sanitce byla lehce zraněna spolujezdkyně, které byla převezena do nemocnice v Jihlavě. Na místě zasahoval vrtulník letecké záchranné služby. Silnice byla po nehodě zcela uzavřena, kolony v místě byly minimální. U řidiče sanitky provedli policisté orientační dechovou zkoušku s negativním výsledkem. S největší pravděpodobností řidič motocyklu přecenil svoje schopnosti, a průjezd prudkou zatáčkou nezvládl.

V loňském roce ve stejném období šetřili policisté na silnicích Kraje Vysočina celkem 55 dopravních nehod, při kterých měli účast motorkáři. Při těchto nehodách čtyři řidiči motocyklů zahynuli, 11 dalších utrpělo těžké zranění a 38 motorkářů bylo zraněno lehce.

Motocyklisté patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu a případný střet s vozidlem nebo s pevnou překážkou skončí ve většině případů úmrtím nebo těžkým zraněním.

Důležitá je přilba a vhodné oblečení

Nejzákladnější podmínkou bezpečné jízdy na motocyklu je používání prvků pasivní bezpečnosti. Důležitá je přilba, vhodné oblečení s reflexními prvky, pevná obuv a vhodné rukavice. Ale ani sebekvalitnější výbava není zárukou bezpečného návratu, zejména pokud nezkušený motocyklista příliš riskuje a pokud nepřizpůsobí rychlost své jízdy stavu vozovky, hustotě provozu a počasí.

Při jízdě na motocyklu je nutné dbát zvýšené opatrnosti. Riziko nehody se zvyšuje, pokud je na vozovce spadané listí, olejové skvrny, dilatační spáry na mostech nebo je povrch silnice pokrytý dlažebními kostkami. Tato rizika se zvyšují při nejvýrazněji změně počasí, zejména pokud je povrch vozovky vlhký. Důležité je dokázat dobře reagovat v případě, kdy dochází ke střídání povrchu vozovky asfalt beton dlažební kostky.

Je důležité, aby řidiči motocyklů vždy jezdili s rozumem a nikdy nepřeceňovali své síly. Na silnicích se v dnešní době stále častěji objevují také motorkáři, kteří nemají žádnou zkušenost s ovládáním silného stroje, takže velice snadno přecení své síly, a výsledkem je pak havárie. Často ale bohužel s tragickými a nevratnými následky.

„Na chování motorkářů na silnicích se budeme zaměřovat v rámci dohledu nad silničním provozem v průběhu celého letošního roku. Přesto musíme říci, že postihovat všechny jejich přestupky je nad naše síly," dodává vedoucí dopravní policie kraje Vysočina Jan Kostečka s tím, že nejčastějším zjištěným přestupkem v případě řidičů motocyklů bývá překročení nejvyšší povolené rychlosti. Policisté proto v letním období dělají dopravněbezpečnostní akce, které jsou zaměřeny speciálně na kontroly řidičů motorek.