Jen za první tři měsíce letošního roku zachraňovali hned šest psů, pod nimiž se prolomil led a oni spadli do studené vody. „V pěti případech se nám je podařilo zachránit. Jeden pejsek ale bohužel nakonec zemřel. Byl hodně prochlazený,“ řekla reportérům Deníku mluvčí Krajského hasičského záchranného sboru (KHS) kraje Vysočina Petra Musilová.

Jak dodala, na záchranu zvířat vyjíždí profesionálové i dobrovolníci vždy, když je o to někdo požádá. „Dříve, než nám ale dotyčný zavolá, měl by vyčerpat všechny dostupné prostředky, kterými by zvíře zachránil bez naší asistence,“ upozornila Petra Musilová.

Bez pomoci hasičů se rozhodl svého topícího se psa vytáhnout z ledové vody například Jiří Ondrášek z Jihlavy. „Před dvěmi lety jsem se byl projít se svým bíglem u vodárenských rybníků. Bobeš vběhl na led a ten se pod ním prolomil. Byl hrozně tenký,“ vzpomínal na nepříjemný zážitek důchodce z krajského města.

Pes podle jeho slov pořád škrábal packami, aby se dostal ven z vody. „Ale nešlo mu to. Neváhal jsem proto, sundal jsem bundu, svetr i triko a vytáhl jsem ho. Vůbec mi v tu chvíli nevadilo, že je něco málo pod nulou. Když jsem ho dostal z vody, rychle jsem se oblékl a běžel domů. Oba dva jsme to zvládli, aniž bychom to odstonali. Naštěstí,“ dovyprávěl příběh se šťasným koncem Jiří Ondrášek.

Labuť občas stačí jen vyplašit

V zimě však na ledem pokrytých rybnících nemají z říše zvířat problémy pouze psi, ale také labutě, jež mohou na vodní ploše přimrznout. „Někdy ale zdání klame. Mnohdy stačí hlasitý pokřik či vhození například větve do blízkosti zvířete a to odletí. Kolikrát to totiž vypadá, že je labuť zamrzlá, a opak je pravdou. Velmi často se nám pak stává, že hasiči vyjedou na místo a zvíře po příjezdu vyplaší, nebo už tam žádné nenajdou,“ uvedla dále Petra Musilová.

K záchraně člověk, pod nímž by se prolomil led, hasiči za poslední dva roky v kraji naštěstí vyjíždět nemuseli. „I tak by ale lidé měli být stále opatrní. Rozhodně by se neměli pohybovat po ledu, který je slabší než dvacet pět centimetrů, a v místech, kde není možné pomoci v případě nouze,“ varovala mluvčí hasičů.