Oba zásahy od sebe navíc dělilo jen pár minut. Nejdříve se prolomil led pod jednačtyřicetiletým bruslařem na Konventském rybníce v Žďáru nad Sázavou a to pět minut před půl pátou odpoledne.

„Duchapřítomně se zachovali svědci události, kteří muže z ledové vody vyprostili ještě před příjezdem hasičů,“ ocenila mluvčí hasičů Petra Musilová. Bruslař skončil v péči zdravotníků.

Velmi podobný scénář měl pak případ a jihlavském rybníku Borovinka. Tam se prolomil led pod ženou, která se šla projít sedm minut po půl páté. I v tomto případě pomohli další lidé, kteří situaci viděli. „Oba případy spojuje také to, že se pod mužem i ženou prolomil led v místě přítoku. I když několikátým dnem mrzne, tak právě v místech, kde je přítok nebo odtok není tloušťka ledu v mnoha případech dostačující,“ varovala Musilová.

Jednalo se o třetí případ zásahu hasičů tento týden související s bruslařskou sezonou. V pátek totiž řešili situaci z Polné, na rybníce Peklo se propadl led pod řidičem čtyřkolky. Muži se nic nestalo, ale čtyřkolku museli hasiči z vody vyprostit pomocí navijáku.