„Proč ryby uhynuly, není zatím jasné. V současné době probíhá šetření, v rámci něhož policisté zjišťují, co za neštěstím stojí. Jedna z možných variant je nedostatek kyslíku ve vodě nebo její kontaminace chemickými látkami,“ uvedla mluvčí jihlavské policie Jana Kroutilová s tím, že příčinu jim pomohou odhalit výsledky rozborů vody a uhynulých ryb.

Strážci zákona během včerejšího dne dokumentovali rozsah škod na rybníce. Na místě kromě nich byli i třešťští hasiči, zástupci inspekce životního prostředí a magistrátu.

Úhyn ryb ve Stonařově je již druhým v jihlavském okrese za posledních pět dní. V pátek 14. srpna totiž desítky ryb lekly také ve Zlatém potoce u obce Kamenná nedaleko Štok.

„Když policisté dorazili na místo, byla na vodní hladině pěna. Za znečištění mohla pravděpodobně látka, která se do potoku dostala z bývalé skládky mezi obcemi Kamenná a Dobronín,“ sdělila Jana Kroutilová.

Podezřelé pěny na potoku si obyvatelé Kamenné všimli poprvé v pátek v podvečer. Proto přivolali na místo hasiče. Ti se snažili škodlivé látky zachytit nornými stěnami, aby se nedostaly dál. „V obci máme dva hlavní zdroje pitné vody. Ani jeden z nich by neměl být ohrožen, ale pro jistotu si necháme udělat rozbory,“ řekl starosta obce Kamenná Milan Budín.

Překyselenou vodu už od víkendu neutralizují pracovníci specializované firmy. Ti odtěžili i zasaženou zeminu, kterou vymíchají vápnem a odvezou na skládku nebezpečného odpadu.

Kubíková Lucie, František Jirků