V porovnání se stejným loňským obdobím bylo v tomto kraji obětí dopravních nehod o osm méně, přibylo ale zraněných lidí. Policisté vyšetřovali v průběhu letošních sedmi měsíců v kraji 2 282 nehod, podobně jako před rokem, sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková.

Tragická dopravní nehoda se na Vysočině stala i poslední červencový den, a to na Jihlavsku. Řidič osobního auta dostal smyk u Markvartic a narazil do stromu. Nejvíc obětí, pět, si tento rok zatím dopravní nehody vyžádaly na Havlíčkobrodsku. Těžce zraněno bylo letos na silnicích celé Vysočiny 78 lidí, o šest více než před rokem. Méně vážná poranění utrpělo při nehodách v tomto kraji od ledna do konce července 799 lidí, loňský počet byl o 11 nižší.

„Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod v Kraji Vysočina můžeme od začátku letošního roku zařadit rychlost jízdy a způsob jízdy," uvedla policejní mluvčí Čírtková.

V 99 případech policisté zjistili, že řidič pil před jízdou alkohol. „Výjimkou nebyly hodnoty přesahující tři promile alkoholu v krvi," sdělila. Další tři řidiči bourali pod vlivem drog. I v tomto ohledu je ale letošní statistika na Vysočině o něco příznivější než vloni, kdy bylo do konce července pod vlivem alkoholu nebo drog 119 řidičů havarovaných vozidel.

Policisté se při kontrolách během léta zaměřují na místa, kde se stává nejvíc nehod, a na komunikace 
do rekreačních oblastí.

Dopravněbezpečnostní akce chystají také ke konci prázdnin a na začátku školního roku.

Dopravní nehody v kraji od ledna do července:

2015
Počet nehod 2 275
Zemřelí 19
Těžce zranění 72
Lehce zranění 788
Hmotná škoda 159,4*

2016
Počet nehod 2 282
Zemřelí 11
Těžce zranění 78
Lehce zranění 799
Hmotná škoda 144,4*

*(mil. Kč)
Zdroj: krajské policejní ředitelství

Věra Stejskalová