U Jihlavy se včera ráno zřítil padákový kluzák 
s motorem. Jednačtyřicetiletý muž, který stroj řídil, nehodu nepřežil. Přesné příčiny tragické události policie vyšetřuje. Padákový kluzák uvízl na stromě 
a muž spadl na vozovku 
u obce Rybná poblíž Polné. Informovala o tom vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Tragická událost se stala kolem sedmé hodiny ranní. „Muž byl nalezen bez známek života na silnici II. třídy," uvedla mluvčí. Vozovka byla po dobu vyšetřování tragédie uzavřena a policie dopravu odkláněla na objízdné trasy.

„Policisté zjistili, že padákový kluzák odstartoval 
z letiště Jihlava – Henčov. Další okolnosti pádu stroje, stejně jako přesná doba příčina úmrtí pilota jsou předmětem policejního vyšetřování," uvedla Čírtková.

PÁD NA POLE

U Dlouhé Loučky na Olomoucku se srazila v sobotu večer dvě ultralehká letadla. Při nehodě zemřel pětašedesátiletý pilot, další dva muži z druhého ultralightu byli vážně zraněni a skončili v nemocnici. Škoda je vyčíslena na čtyři miliony korun. Okolnosti nehody vyšetřuje policie a letečtí inspektoři. Uvedl to olomoucký krajský policejní mluvčí František Kořínek.

Nehoda se stala deset minut před sedmou večer, policie o ní informovala až včera. „Stroje se srazily 
z dosud přesně nezjištěných příčin nad polem nad obcí Dlouhá Loučka, u její místní části Plinkout. Nehodu oznámil pilot třetího letounu, který letěl společně 
s havarovanými stroji. 
Po střetu obě letadla havarovala do pole," uvedl policejní mluvčí. Při neštěstí zemřel pětašedesátiletý pilot jednoho z letadel, dvoučlenná posádka druhého letounu, muži ve věku šedesát a osmašedesát let, 
byli se zraněními transportováni do olomoucké nemocnice.

Podle mluvčího záchranné služby Olomouckého kraje Zdeňka Hošáka na místě zasahovala posádka letecké záchranné služby 
s vrtulníkem. „V jednom 
z havarovaných ultralightů bezprostředně po pádu zahynul pilot stroje. Při nouzovém přistání druhého 
z letadel došlo ke zranění dvou mužů. U obou pacientů došlo k vážným poraněním oblasti páteře a po ošetření byli oba muži přepraveni k navazující péči na oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice v Olomouci," řekl mluvčí záchranářů Hošák.

Kvůli nehodě přijeli na místo také inspektoři Letecké amatérské asociace, zástupci Úřadu pro vyšetřování leteckých nehod a České inspekce životního prostředí. Příčiny, okolnosti i míra zavinění letecké nehody se vyšetřují, dodal policejní mluvčí Kořínek.

Letecká nehoda se v Olomouckém kraji odehrála také předminulou sobotu, kdy u Uničova na Olomoucku nouzově přistál ultralehký vrtulník. Pilot musel přistát mimo letiště zřejmě kvůli technické závadě. Stroj se při dosednutí do pole převrátil na bok, pilot se při manévru zranil.

Letos zasahovali záchranáři na Hané také při nehodách rogalistů a parašutistů. V květnu se u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se zranil při přistání jednačtyřicetiletý pilot rogala. Muž nezvládl přistávací manévr 
a zavadil špicí stroje o pole. Na začátku srpna přistál na stromě ve výšce třicet metrů v Loučné nad Desnou 
na Šumpersku parašutista. Přijeli mu pomoct hasiči, 
ze svízelné situace se ale nakonec dostal sám. Incident přestál bez zranění.