Počet výjezdů ke spadlým stromům od sobotní půlnoci do sedmi hodin ráno:
Havlíčkobrodsko - 19
Jihlavsko - 6
Pelhřimovsko - 10
Třebíčsko - 4
Žďársko - 6
Zdroj: HZS ČR

Za problémy stojí silný vítr, který způsobil pády větví a stromů do drátů. „Aktuálně evidujeme šest poruch na linkách vysokého napětí v oblasti Vysočiny. Celkem se omezení týká zhruba dvanácti set domácností,“ uvedl v sobotu dopoledne mluvčí E.ONu Roman Šperňák. V poledne už bylo domácností o třetinu méně.

V okrese Pelhřimov se omezení dotklo zhruba osmi stovek odběrných míst, všeechna se podařilo připojit během dopoledních hodin. „Jednalo se o obce Kejžlice, Proseč, Čejov, Řečice, Budkov a Kaliště,“ upřesnil Šperňák.

Na Jihlavsku pak byly tři stovky domácností bez proudu a to v Jamném, Kozlově, Rybné a Stáji. Na Žďársku výpadky pocítili lidé v obcích Račín a Vepřová. „Poruchy jsou lokalizované, další zatím nepřibývají a naši technici v terénu na opravách intenzivně pracují,“ ujistil mluvčí.

Problémy musel řešit i ČEZ. „Na Vysočině jsme ráno evidovali pět poruch na vedení vysokého napětí v oblasti Havlíčkova Brodu a okolí. K tomu jsme měli desítky poruch na vedení nízkého napětí,“ řekla Deníku mluvčí Šárka Lapáčková Beránková v sobotu dopoledne. Celkem to znamenalo zhruba tři tisíce tři sta domácností bez energie. „Na odstranění velmi intenzivně pracujeme,“ dodala.

Ve dvě hodiny odpoledne už ČEZ ústy své mluvčí hovořil pouze o jedné poruše na vedení vysokého napětí a pěti stech domácnostech bez energie na Havlíčkobrodsku. „Předpokládáme obnovení dodávek ještě během dneška," odhadla Šárka Lapáčková Beránková.

Stromy na silnici

V noci silný vítr trápil nejvíce okres Havlíčkův Brod, hasiči tam řešili devatenáct případů stromů spadlých na vozovku, kromě toho v jednom případě v okresním měste museli zajistit uvolněné plechy na střeše domu.

Vytížení byli i hasiči na Pelhřimovsku, ti evidují deset výjezdů ke spadlým stromům. Následují jihlavští a žďárští požárníci a půltuctem výjezdů, v okrese Třebíč jich bylo o dva méně.

Většinou hasiči stihli zabránit nehodě, ne však vždy. „U Krasonic na Jihlavsku narazil před půl pátou ráno osobní vůz do spadlého stromu. Nehoda byla bez zranění,“ informovala v sobotu ráno mluvčí hasičů Petra Musilová.

O náročnosti poslední čtyřiadvaceti hodin světčí i fak, že od pátečních sedmi hodin ráno hasiči zasahovali u více než stovky událostí. „Průměr událostí za čtyřiadvacet hodin se přitom dlouhodobě pohybuje okolo pětadvaceti," porovnala mluvčí.

Je třeba zvýšená opatrnost, podle předpovědi meteorologů totiž silný vítr hrozí až do pondělí. Kromě toho zejména na Žďársku a Třebíčsku varují před námrazou, kterou vytvoří mrznoucí mlhy.