V květnu utrpěli čtyři účastníci dopravních nehod těžká zranění, ke dvěma z nich došlo při už zmíněném železničním neštěstí linkového autobusu s osmatřiceti cestujícími v Třešti. „Těžké zranění utrpěli šestasedmdesátiletá žena a o rok starší muž. Oba byli převezeni do jihlavské nemocnice. Dále bylo zraněno sedmnáct osob, kdy se jednalo o cestující autobusu a strojvedoucího drezíny, všichni byli převezeni do nemocnice," zrekapitulovala hlavní následky nejvážnější dopravní nehody na Jihlavsku policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nehodu v Třešti šetří vedle policie také drážní inspekce. Včera drážní inspektoři nedisponovali informacemi, které by do příčin střetu vnesly jasno. „Žádné nové informace k železniční nehodě v Třešti zatím nemáme," řekl mluvčí drážní inspekce Martin Drápal. Hlavní spor zůstává kolem funkčnosti výstražných zařízení na přejezdu bezprostředně před nehodou. Podle Správy železniční dopravní cesty bylo zabezpečovací zařízení plně v pořádku a v činnosti, autobusový přepravce tvrdí opak.

Tři dny před železničním neštěstím v Třešti došlo k vážné nehodě trolejbusu v Jihlavě. Nehoda na frekventované Žižkově ulici se v úterý 22. května obešla díky příznivé shodě okolností bez zranění. Přitom neovládaný trolejbus porazil dvě dopravní značky, smetl telefonní budku, narazil do zaparkovaného osobního auta a skončil na travnaté ploše v keřích na opačné straně ulice. „Řidiči trolejbusu se pravděpodobně udělalo při jízdě nevolno a v důsledku toho vyjel do protisměru a poté mimo silnici," vrátila se k nehodě Kroutilová.

Jihlavský trolejbus havaroval už 14. května, když se řidič snažil zabránit střetu s osobním vozem Škoda Felicia na Havlíčkově ulici. Při prudkém brzdění spadl a zranil se dvouletý chlapec, který musel být následně ošetřen v nemocnici.

Jedno těžké zranění utrpěl motorkář, který nezvládl jízdu mezi Stonařovem a Třeští. Policisté následně zjistili, že tento motorkář už neměl na silnici co dělat, neboť za předchozí dopravní prostředky oceněné mezními dvanácti body v bodovém systému přišel o řidičský průkaz.

Jihlavští policisté zaznamenali v květnu také jednu honičku s ujíždějícím řidičem po ulicích krajského města. Řidič BMW se nechtěl nechat zkontrolovat policejní hlídkou v neděli 6. května krátce před půlnocí na Jiráskově ulici. Honička skončila u Hosova, prchající řidič byl opilý a dvakrát nadýchal téměř jedno a půl promile alkoholu.

Pil také cyklista, který spadl z kola 20. května v Kněžicích. Dechové zkoušky nebyl schopen, a tak přespal na záchytce.

Za prvních pět měsíců zemřeli při dopravních nehodách čtyři lidé, což je stejně jako před rokem. Nehody si vyžádaly život chodce, cyklisty, motocyklisty a cestující v autobuse. „Třináct osob bylo zraněno těžce a 116 lehce," dodal Radek Hamža, vedoucí dopravního inspektorátu.