Voda a bahno způsobily největší škody v městských částech Zborná a Staré Hory, v tamní Okrajové ulici nedělní bouřka vytopila patnáct rodinných domů. Krizovou situaci lidé řeší na sociálních sítích, kde sdílejí fotky zaplavených obydlí. Obyvatelka jednoho z takových domů Lucie Loubová upozorňuje na pomalou reakci pracovníků magistrátu. Vedení města naopak situaci hodnotí jako dobře zvládnutou.

„Po první potopě, která zasáhla pouze zahrady a obecní pozemky, jsme urgovali město, aby přijeli vyčistit struhu od bahna, která slouží jako protipovodňová zábrana. Týden se nic nedělo,“ popsala situaci v Okrajové ulici Loubová. V neděli při další bouřce příval vody vytopil řadové domy. „V přízemí byl metr vody, která zničila vše od aut až po spotřebiče. V pondělí jsme proto žádali magistrát o přistavení kontejneru na poškozené věci, ale dostali jsme jen prázdné pytle na písek,“ podotkla Loubová a dodala, že se na místě začalo něco dít až poté, co na stav poukázala na Facebooku.

Povodeň zavinil kromě velkých přívalových dešťů také propustek na konci struhy, který vytvořil bariéru a voda se rozlila do zahrad a domů. „Propustek lidé pravděpodobně vytvořili sami, město ho nebudovalo,“ uvedla vedoucí Odboru životního prostředí Katarína Ruschková. Oddělení krizového řízení zajistilo ve spolupráci s hasiči vyhloubení koryta a zbourání propustku. „To zabránilo dalším záplavám v noci z úterý na středu,“ doplnil tajemník magistrátu Evžen Zámek.

Podle něj kontejner na počátku týdne do ulice přistavili, ale měl malou kapacitu. „Pytle jsme dodávali postupně, chvíli také trvalo sehnat písek. Poslední várkou jsme ve středu ráno zahrazovali vjezdy do garáží, které jsou pod úrovní terénu,“ poznamenal Zámek s tím, že nyní jsou ulice uklizené a pracovníci magistrátu řeší, jak podobným situacím příště vyhnout.
Při druhé povodni navíc selhala kanalizace. „Odtoky nestíhaly a voda vyvěrala zpět. Tomu se krátkodobě předejít nedá, proto se spíše zabýváme dlouhodobějším řešením,“ uvedl Zámek s tím, že se v naléhavé situaci snažili pomoct, jak nejlépe mohli.

Lidé na sociálních sítích vinu za povodně svalují na zemědělce, kteří na pole nad ulicí vysázeli kukuřici. „Zemědělci v tomto případě neporušili žádný předpis. Toto pole nepatří mezi erozně ohrožená. I tak s nimi ale budeme jednat, aby osevní postupy změnili,“ doplnila Ruschková.