Celkem loni na silnicích a dálnici procházejících Vysočinou vyhasl život třiceti lidí. To je o čtvrtinu více než v roce 2021, kdy se však vlivem covidu jezdilo méně. Meziročně se zvýšil i počet nehod, těch bylo 4 901. „Dalších 2 422 dopravních nehod, které se loni staly na silnicích v našem kraji, si řidiči vyřešili sepsáním euroformuláře,“ dodala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Ilustrační foto.
Řidič u Hubenova trefil porsche v protisměru. Bouralo se i jinde v kraji

Zvýšil se i počet těžkých nehod, těch bylo v roce 2022 celkem pětaosmdesát a vyšší je i hmotná škoda na autech a další majetku, byla před tři sta milionů. Při sto šestašedesáti nehodách hrál roli alkohol, při dvanácti pak drogy. „Poměrně časté byly případy, že dechové zkoušky u řidičů vykazovaly hodnoty vyšší než dvě promile alkoholu, kdy výjimkou loni nebyly ani hodnoty přesahující tři promile alkoholu a dokonce také téměř čtyři promile alkoholu v dechu,“ informovala Čírtková.

Hlavní příčiny dopravních nehod jsou na silnicích Vysočiny jsou dle policie dlouhodobě neměnné. Nejčastější je nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost jízdy a nedání přednosti. „V průběhu loňského roku se také stalo velké množství dopravních nehod proto, že řidiči zbytečně hazardovali, při jízdě se nechovali dostatečně ohleduplně a nepočínali si opatrně,“ uvedla mluvčí. Typickým příkladem jsou nehody na koncích kolon na dálnici.

Útvar Počet nehod Úmrtí do 24 hodin
ÚO Pelhřimov 786 7
ÚO Havlíčkův Brod 870 6
ÚO Jihlava 1008 3
ÚO Třebíč 928 5
ÚO Žďár nad Sázavou 955 5
DO Velký Beranov 354 4
Kraj Vysočina 4901 30
Zdroj: Policie ČR