Drama se odehrálo ve středu 3. ledna v bytové domě na sídlišti v Jihlavě. Dcera se pohádala s matkou, která má občas záchvaty a v minulosti se už měla pokusit o sebevraždu. Po konfliktu se navíc zamkla v ložnici. Na oslovení přivolaných policistů nijak nereagovala. Nebylo tedy na co čekat.

Policisté proto vykopli dveře ložnice, kde na posteli ležela žena. Po odkrytí přikrývky policisté zjistili, že silně krvácí a má hlubokou řeznou ránu na zápěstí. Začali ženu ošetřovat, použili turniket na zaškrcení ruky a tlakový obvaz na ránu spolu s izraelským obvazem.

„Zavolali sanitku a podle instrukcí operátora záchranné služby dále ženu ve vážném stavu, která ztratila hodně krve, ošetřovali. Žena náhle přestala dýchat a ztratila vědomí. Proto ji policisté přemístili na podlahu a přešli k resuscitaci pomocí přístroje ambuvak, která byla po několika minutách úspěšná," řekla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Žena opět na chvilku nabyla vědomí, ale znovu upadala do bezvědomí. Proto policisté pokračovali v záchraně nepřímou srdeční masáží a u ženy se znovu podařilo obnovit vědomí.

Policisté ženě použitím speciální termofólie poskytli tepelný komfort a společně kontrolovali její životní funkce až do příjezdu záchranářů. Poté ženu při vědomí předali posádce zdravotnické záchranné služby a sanitka ji převezla k dalšímu ošetření do jihlavské nemocnice.

O záchranu ženy se zasloužili členové krajské pořádkové jednotky Jiří Sobotka, Jiří Všetečka, Prokop Coufal a Ondřej Lacina. Od ředitele krajské policie obdrželi plaketu za prokázání odvahy a osobní statečnosti a kázeňskou odměnu.

Všichni čtyři hrdinové absolvovali speciální školení na poskytování první pomoci, takže si na místě události věděli rady. Krajský policejní ředitel ocenil jejich přístup a vysokou míru profesionality.

Mohlo by vás zajímat: Vedení Jihlavy vybralo manažera Horácké arény, není z regionu a má zkušenosti

Stavba arény pokračuje i v mrazech, pouze bylo potřeba pozastavit betonáž. | Video: Deník/Martin Singr